Според едно проучване средностатистическият възрастен човек се смее само 15 пъти на ден (за разлика от средностатистическото дете, което се смее повече от 400 пъти). Но изглежда, че всички сме малко по-„смешни“ онлайн: интересно ново проучване на сайтът Bored Panda показа колко много хора по света се смеят в интернет всеки ден.
Проучването анализира по държави 30 милиона публикации в X (бившия Twitter) и преброява случаите, в които публикациите изразяват смях – под формата на емотиконка или в прав текст (например „hahaha“ или „lol“).
От всички народи по света най-много се смееха Филипините: На всеки 1000 филипински публикации в 119,6 от тях е включена някаква форма на смях, което се равнява на почти една на всеки 8. За сравнение в Съединените щати, които са на 8 място в Северна Америка, американците се смеят онлайн само в 48,6 публикации на 1000, което е далеч под резултата на лидера на континента Гватемала със 77,6.
Обединеното кралство е на първо място в Европа с резултат 48, следвано от Испания – 42,3 – и Франция – 41,6.
Парагвай – 82,6 – е на първо място в Южна Америка, Южна Африка – 106,8 – в Африка и Австралия – 38 – в Океания.
В противоположния край на скалата Бангладеш се оказа страната, която се смее най-малко, със само 6 случая на онлайн смях на всеки 1000 поста. Други държави в долния край на скалата са Афганистан (9), Молдова (14,8) и Алжир (19,5).
Но по света се променя не само честотата на смеха, но и начинът, по който го изразяваме. Проучването на Bored Panda разглежда и използването на отделни емоджита и по този начин попадна на някои интригуващи глобални тенденции.
Например в Северна и Южна Америка 18 държави, сред които Бразилия, Аржентина и Ямайка, използват емотиконата 🤣 повече от всички останали, когато става въпрос за изразяване на смях онлайн. Междувременно САЩ са единствената страна в Америките, която предпочита класическото лице със сълзи 😂, а Канада и Боливия предпочитат 😆.
🤣 се използва най-много и в Германия, Испания и Обединеното кралство и Ирландия, а 😆 – в Швейцария, Норвегия и Полша. Но в Африка, Близкия изток и голяма част от Южна Азия става много интересно: много страни – включително Южна Африка, Шри Ланка и Обединените арабски емирства – предпочитат котешката емотиконка 😹 пред останалите.