Откриха най-старата азбучна писменост

| от chr.bg |

На годишната среща на Американското дружество за чуждестранни изследвания (ASOR) екип от археолози, ръководен от Глен Шварц от университета „Джон Хопкинс“, представи забележителните резултати от 16-годишния си проект за разкопки в Тел Ум-ел Мара в Сирия.

Проучванията на обекта доведоха до многобройни интересни находки, но никоя от тях не се открояваше повече от няколко глинени цилиндъра с дължината на пръст, гравирани с азбучни надписи. Цилиндрите са датирани към 2400 г. пр.н.е., което предхожда други известни азбучни писмености с 500 години – което пък означава, че те са най-старият известен пример за азбучна писменост в човешката история.

Това откритие коренно променя разбирането на експертите за това как са се развивали и разпространявали азбуките между обществата.

Откриване

Д-р Глен Шварц и екипът му започват първите разкопки в Тел Ум-ел Мара през 1994 г. Като един от първите средни по големина древни градски центрове в Западна Сирия, обектът веднага се оказва многообещаващ за археолозите. Екипът се стреми да проучи как са се развили ранните градски райони в Близкия изток и как това развитие е довело до появата на по-малки градове.

Скоро те откриват множество гробници от ранната бронзова епоха, между 3500 и 2000 г. пр.н.е. Естествено, в тези гробници са открити различни артефакти, включително бижута, керамика, съдове за готвене и др. Но едни от най-интригуващите открития били 4 леко изпечени глинени цилиндъра с нещо, което изглеждало като азбучна писменост, гравирана върху тях.

Допълнителен анализ чрез въглеродно датиране поставя гробниците, артефактите и гравюрите в периода около 2400 г. пр.н.е. Въз основа на малки перфорации по глинените цилиндри изследователите определят, че те вероятно са били прикрепени към други предмети, като на практика са служили като своеобразен етикет. Въпреки че не са успели да преведат написаното, самото наличие на азбучна писменост е забележително.

„Преди учените смятаха, че азбуката е била изобретена в Египет или около него някъде след 1900 г. пр.н.е.“, казва Шварц. „Но нашите артефакти са по-стари и от друг район на картата, което предполага, че азбуката може да има съвсем различна история на възникване, отколкото смятахме.“

Тези открития всъщност биха изместили историята на азбучната писменост с около 500 години назад.

Пренаписване историята на писмената комуникация

Традиционно учените проследяват произхода на първите азбуки в историята до протосинайската писменост, разработена около 1900 г. пр.н.е. от семитски работници в Египет. Тази писменост е опростена адаптация на египетските йероглифи, пригодена да представя звуците на семитските езици, говорени от тези работници.

Новото откритие от Тел Ум-ел Мара обаче променя тази история.

Въпреки значимостта на находката, точното естество и предназначение на надписите остават загадка. Без възможност за превод всички тълкувания остават спекулативни. Все пак не може да се подцени колко монументално е това откритие.

„Азбуките направиха революция в писането, като го направиха достъпно за хора извън кралските особи и социалния елит. Азбучното писмо промени начина, по който хората живееха, мислеха и общуваха“, казва Шварц. „И това ново откритие показва, че мнозина са експериментирали с нови комуникационни технологии много по-рано и на различно място, отколкото сме си представяли досега.“

 
 
Коментарите са изключени за Откриха най-старата азбучна писменост

Повече информация Виж всички