Музикални хроники: Защо ABBA отказаха 1 милиард долара, за да се съберат отново

| от Тодор Ковачев |

“Колко неща бих могъл да направя, ако имах малко пари”, пеят ABBA в една от най-известните си песни. Но макар че всеизвестната Money, Money, Money възпява комерсиалния свят, самата група е доказвала, че е отвъд меркантилните подбуди и не взима големите си решения с мисълта за печалба.

Шведският квартет е сред най-успешните и продавани музикални формации, съществували някога, и остава еталон за поп музика с купищата създадени хитове. Но след последното си изпълнение на една сцена през 1982 г., Бени Андершон, Ани-Фрид Люнгста, Агнета Фелтскуг и Бьорн Улвеус така и не се събират повече, за да пеят заедно.

И категорично отказват така популярното в музикалната индустрия обединение, макар че са изкушавани с невероятни парични суми. Веднъж през 2000 г. на ABBA са предложени гигантските 1 милиард долара за обединяващо турне, но групата не се замисля и категорично ги отказва. 

Години по-късно нещо като обединение все пак се случва, но то не е каквото феновете са очаквали и отново не събира четиримата на една сцена. Защо ABBA така и не се събират за нови изпълнения по примера на толкова много други музикални легенди?

“Четиримата си имахме малка компания”, обяснява Бени Андершон. „Всички печалби на ABBA отиваха в тази компания и ги деляхме поравно, независимо кой какво е направил. И когато казахме „Стига толкова, нека правим нещо друго известно време и след няколко години може да се върнем да видим дали още сме живи“, нещата наистина приключиха: продадохме компанията. Не очаквахме ABBA да продължи, уверявам ви“.

Естествено, това не изтрива ABBA от колективното съзнание и вечните песни на състава живеят свой живот, използвани са във филми, а други артисти създават техни кавър версии. Компилацията ABBA Gold: Greatest Hits става един от най-продаваните албуми на всички времена с над 30 млн. продадени копия. И е очевидно, че хората си искат ABBA.

Историята на квартета е емблематична. ABBA се състои от две женени двойки и е задвижвана от невероятните композиционни способности на Бени и Бьорн. Заедно със своите съпруги те творят истинска музикална магия с незабравими рефрени и грандиозно вокално богатство. 

Бумът става факт, когато през 1974 г. е спечелен конкурсът Евровизия с песента Waterloo, а оттам нататък ABBA доказва, че е способна да бълва хит след хит. Но в края на съществуването на състава браковете на двете двойки вече са се разпаднали. И макар че никога не е обявен официален край на съществуването на ABBA, споменатата 1982 г. се оказва повратният момент.

Наистина ли обаче е реална онази оферта за 1 милиард долара за повторно събиране? „Да, казаха ни нещо за спонсорирано турне и осъществяване на стотици концерти, макар че го нямаше черно на бяло“, спомня си Бьорн Улвеус. „Но така или иначе, всички знаеха, че няма да го направим“.

Основна причина е, че концертите никога не са били любимата част от работата на ABBA. “Никой, който се е изправял пред истерична публика, не е могъл да избегне тръпките по тялото”, признава Агнета Фелтскуг. “Границата е тънка между еуфорията и чувството за заплаха”. А в онези години четиримата вече чувстват, че са обикаляли достатъчно по турнета из целия свят и са изживели въпросната тръпка. „Казахме не, защото искаха от нас около 250 концерта, беше невероятно. Просто нямаше шанс, това вече го бяхме правили“, допълва Агнета. 

Бьорн изтъква и че е най-добре една група да се откаже още докато е на гребената на вълната, колкото и пари да ѝ предлагат след това. „Няма повече да се появим на сцена, няма мотивация за обединение. Парите не са фактор и искаме хората да ни запомнят такива, каквито бяхме – млади, буйни, пълни с енергия и амбиция. Помня как Робърт Плант казваше, че Led Zeppelin са станали кавър банда, защото вече правят кавъри на собствената си музика. Мисля, че това е право в десетката“.

Все пак след разпадането Улвеус и Бени Андершон продължават да работят заедно, а не всички от ABBA са против нова колективна работа. Агнета неведнъж казва, че е съгласна да излезе заедно с останалите, ако става въпрос за единичен концерт. В крайна сметка обаче обединението се случва по един по-различен начин, захранено от модерните технологии.

През 2021 г. ABBA представя Voyage, своя финален студиен албум, придружен от виртуално пресъздадени аватари на четиримата от групата. Дигиталните версии на Бени, Фрида, Агнета и Бьорн започват да изнасят концерти, които носят над 100 млн. долара приходи само през 2023-та. Не е милиард, но са впечатляващи печалби без необходимостта съставът отново да се събира на сцена. 

Voyage получава високи оценки и завършва историята на ABBA по достоен начин – и докато мнозина се радват на възможността да посетят концерт на знаменитата формация, макар и пресъздаден виртуално, други все още считат, че истинският край на групата си остава през 80-те. 

 
 
Коментарите са изключени за Музикални хроники: Защо ABBA отказаха 1 милиард долара, за да се съберат отново

Повече информация Виж всички