„Дневникът на Девлин” разкрива дълбоко пазени тайни от английската история

| от |

1

След като в „Писмото на Росети” американската авторка Кристи Филипс разгада мистерията около Испанския заговор срещу Венеция, в продължението „Дневникът на Девлин”, тя тръгва по следите на дълбоко пазени тайни от английската история: имало ли е таен договор между Чарлз II и Луи XIV, какво представлява той и каква е истината за смъртта на принцеса Хенриета-Анна.

В новия си роман „Дневникът на Девлин”, Кристи Филипс отново умело преплита реални и измислени събития, за да пренесе читателите през времето. Тя създава две еднакво завладяващи и динамични сюжетни линии, като с лекота преминава от миналото към настоящето. Тайни, политически заговори и убийства, любов и отмъщение отново събират двамата учени, познати ни от „Писмото на Росети“. Пред тях постепенно се разкриват тайните на мрачното минало на Лондон и също толкова загадъчното настояще на Кеймбридж. Те разбират, че събития отпреди триста години имат последствия и днес.

1

Американската авторка Кристи Филипс прекарва дълго време в проучване на английската история. Отправя се на двуседмично пътуване в Лондон и Кеймбридж и обикаля местата, за които пише. Посещава и Британската библиотека, където вижда лично някои от книгите, които вече е прочела. В залата с ръкописите на редките книги е разгледала документите на Клифърд, сред които са писмата, разменени между Чарлз II и Луи XIV, и вариант на тайния договор от Дувър. Смятат се за толкова ценни, че когато е помолила да ги види, са я настанили на специално бюро и две библиотекарки стояли постоянно до нея.

Кристи Филипс сравнява времето на Реставрацията (1660 г. – 1685 г.) с периода на шейсетте години на ХХ век, тъй като според нея и двете епохи се характеризират с бурни социални промени, разцвет на изкуствата и науките и по-голяма свобода за жените. Освен това е имало много секс, алкохол, наркотици и наистина, наистина лошо поведение, което е вдъхновение за страхотни истории.

Париж, 30 юни 1670 г.

Хенриета-Анна – любимата сестра на Чарлз II и снаха на Луи XIV, умира в мъки, заобиколена от френски придворни и няколко английски дипломати. В последните си мигове пред смаяните погледи на своите сънародници тя дава пръстен и тайно послание на един от тях…

Лондон, 1672 г.

Само за една година са намерени убити четирима от придворните на Чарлз II, като по телата на жертвите са изрязани загадъчни знаци. Двама лекари – Хана Девлин и Едуард Стратърн – откриват, че има нещо общо между убитите: всички те са присъствали на смъртта на Хенриета-Анна. Това ги води към следващия набелязан. Дали убиецът е някой високопоставен луд? Или зад това насилие има дълбоко прикрит заговор?

Кеймбридж, 2008 г.

Клеър Донован е сбъднала мечтата си да преподава история в колежа „Тринити” в Кеймбридж с помощта на проф. Кент. Тя попада на зашифрован дневник, който внезапно изчезва, а един от колегите й е намерен мъртъв на брега на река Кейм. Единственият ключ за разгадаването на смъртта на преподавателя се оказва същият този дневник от XVII век, който е водела Хана Девлин, лекарка на любовницата на краля. Клеър и Андрю Кент заедно се заемат да разрешат загадката…

Пред тях постепенно се разкриват тайните на мрачното минало на Лондон и също толкова загадъчното настояще на Кеймбридж и те разбират, че събития отпреди триста години имат последствия и днес.

 
 
Коментарите са изключени за „Дневникът на Девлин” разкрива дълбоко пазени тайни от английската история