Днес, 14 ноември, се навършват 100 години от публикуването на първия том от монументалния роман на Марсел Пруст, „По следите на изгубеното време”. Първата част е със заглавие „На път към Суан”. Книгата излиза през 1913 г. Тя е отхвърлена от много издатели, включително „Fasquelle”, „Ollendorf” и „Nouvelle Revue Française”. Впоследствие Пруст се разбира с издателите от „Grasset” да публикуват творбата му, като той самия плаща разходите.
Когато излиза, произведението е рекламирано като част от трилогия. В крайна сметка „По следите на изгубеното време” е 7 тома. Останалите части са „Запленен от момичета в цвят”, „Обществото на Германт”, „Содом и Гомор”, „Пленницата”, „Изчезналата Албертин” и „Намереното време”. Излиза между 1913 и 1927 г. Преведена е и на български език.
Творбата съдържа спомени, философски разсъждения за живота и изкуството. Трудът е един от най-значимите през ХХ век и е считан за един от стълбовете на модернизма.
Марсел Пруст е френски писател, критик и есеист, роден през 1871 г. Той е представител на модернизма, използва „поток на съзнанието” – предава събития, спомени, впечатления, настроения и състояния така, както възникват в съзнанието на разказвача и персонажите. Пруст умира на 18 ноември 1922 г. в Париж от пневмония и белодробен абсцес. Погребан е в парижкото гробище „Пер Лашез”.