Изненадващият ход на президента Барак Обама да възстанови американските отношения с Куба възпламени отдавна тлеещи политически страсти относно съдбата на островната държава, подчертавайки поредното явно различие между демократа Хилари Клинтън и няколкото републиканци, готови да се кандидатират за Белия дом.
Сега дори и във Флорида тези различия може да нямат значение, както може би са имали преди, с оглед на значително разделения електорат на испаноговорящите и по-младите кубински американци, мнозина от които не споделят същия плам за свалянето на братя Кастро като родителите си.
„Ако сте трето поколение кубинец, и сте на тридесет и няколко години, били сте в колеж – нещото определящо възгледите ви не е ембаргото на Куба”, коментира Стив Шейле, стратег на демократите участвал в предизборната кампания на Обама през 2012 г.
Сенаторът от Флорида Марко Рубио, един от потенциалните кандидати за президент на републиканците, поведе атаката срещу плановете на Обама за облекчаване на икономическите и туристически ограничения за Куба, за откриване на посолство в Хавана, за изваждане на страната от черния списък за тероризма. Според него това е удовлетворяване исканията на режима на Кастро и разкритикува освобождаването на кубинските шпиони.
„Когато Америка не желае да защитава личните свободи и свободата на политическо изразяване на 90 мили от бреговете ни, това е ужасна спънка за надеждите на всички подтиснати хора по света”, каза Рубио, който е син на кубински изселници.
Бившият губернатор на Флорида Джеб Буш, оповестил плановете си за „активно проучване” за евентуалната му кандидатура за президент и наскоро потвърдил подкрепата си за американското търговско ембарго над Куба, каза, че решението на Обама подкопава усилията за създаване на свободна и демократична Куба. Той обвини Обама в успешно възнаграждаване на диктаторите „с пагубни данни за спазването на човешките права”.
Губернаторът на Уисконсин Скот Уолкър коментира, че Куба не е направила достатъчно промени да заслужи промяната в американската политика. А сенаторът от Тексас Тед Круз каза, че действията на администрацията на Обама е „била изиграна от брутални диктатори, чиято единствена цел е да задържат властта”.
Сенаторите Джон Маккейн и Линдзи Греъм уважително предположиха, че действията на Обама може да имат въздействие върху отношенията с Иран и са предвестник на предстояща още „по-вредна глава в американската национална сигурност”.
Подобна рязка опозиция на каквато и да е сделка с режима на Кастро отговаря на десетилетията политики и усилия на републиканците да изградят лоялни последователи сред кубинските бежанци в Южна Флорида. Но има и някои пукнатини в твърдата позиция, заета от повечето в партията.
От Търговската камара на САЩ, обикновено подкрепяща републиканците, обявиха, че затоплянето на отношенията с Куба ще помогне за „свободно разцъфтяване на частната инициатива”./Al Ahram/Фокус