Ако шотландците подкрепят отделянето от Обединеното кралство на референдума, насрочен за 18-ти септември, ще последва конституционна и политическа криза. Прогнозата е на професора по конституционно право в университета в Единбург Алън Тренч.
В интервю за предаването общественото радио той обясни, че ако вотът от референдума е положителен, той ще предизвика две неща:
„Първо ще предизвика голяма криза в Обединеното кралство, което ще трябва да изработи варианти как Шотландия може да се превърне в независима държава. Няма съмнение, че ако се гласува с „да“ на референдума, Шотландия трябва да обяви независимост и аз бих искал това да стане възможно по-бързо. Защото, ако шотландският народ вземе демократично решение, че не желае повече да е част от Обединеното кралство, това решение трябва да бъде признато – не само за доброто на шотландците, но и за доброто на останалите британци. Но изпълнението на тази задача би било сложно. Подозирам, че процесът по осъществяване на независимостта, ще бъде много по-неприятен, объркващ и скъп отколкото твърдят привържениците на отделянето. Втората последица има дългосрочен характер. Въпросът е: що за държави ще бъдат на международната сцена остатъците от Обединеното кралство и бъдещата независима Шотландия? Все пак, има много малки европейски страни с около 5 милиона население, които са доста проспериращи. На подобно описание отговарят Финландия, Дания или например Норвегия. Шотландия определено желае да бъде като тях.“
Според проф. Тренч евентуалното отделяне на Шотландия ще предизвика конкретни икономически последици: спад на британската лира, слаба търговия с имоти, както и преместване на банки и финансови офиси от Шотландия в Англия.
Вчера в официалния доклад на най-голямата инвестиционна банка в Европа Дойче банк (Deutsche Bank) беше съобщено, че ако Шотландия получи независимост след предстоящия на 18 септември референдум, икономиката на страната ще бъде изправена пред „катастрофални последици“, съпоставими по мащаби с Голямата депресия от 30-те години на миналия век в САЩ.
Според документа след евентуално излизане от Обединеното кралство банковата система на Шотландия ще бъде дестабилизирана. Причината за това е, че финансовите институции на страната, получила независимост, вече няма да могат да разчитат на ликвидността на централната банка – Банк ъв Ингланд (Bank of England), от която преди това те са вземали кредити. Според анализатори това ще направи финансовата система на Шотландия „крайно уязвима“.
Друг фактор на нестабилност може да се окаже наложителният отказ от сегашната валута – британската лира, за което настоява Лондон. Според експертите на Дойче банк всичко това ще доведе до значително поскъпване на кредитирането и до масово изтичане на капитал от икономиката на независимата страна.
„Всяка страна има правото на самоопределение, в това няма съмнение, но понякога отрицателните икономически последици от подобни фундаментални решения се оказват в пъти по-лоши и от най-песимистичните прогнози“, посочва главният икономист на Дойче банк Давид Фолкертс-Ландау, цитиран от ИТАР-ТАСС.