Как изглеждат климатичните промени ли? Като 35 хиляди моржа, струпани на брега край Пойнт Лей в Аляска. Кадри, които обиколиха света през последните няколко дни.
Критиците на климатичните промени веднага заявиха, че подобно бягство към сушата не се случва за първи път. И това наистина е така. Обезпокоителното е, че този път сред моржовете, панически търсещи убежище на сушата, има прекалено много женски и малки. По това време на година те би трябвало да са навътре в Чукотско море. Но не са, защото там ледът почти го няма.
[video width="650" height="360" mp4="https://chronicle.bg/wp-content/uploads/2014/10/Zelena-svetlina-10-oktomvri-2014-Morzhovete-i-klimatichnite-promeni.mp4"][/video]
“Какво означава ледът за моржовете ли? Моржовете идват на леда, за да се размножават, да родят, там се пазят от хищници и разбира се – търсят храна”, обясни лекторът в Аквариум за тихоокеански видове в САЩ Дъдли Уигда.
Припичане под слънчевите лъчи върху леден къс. Гмуркане за храна, изплуване и отново припичане под слънчевите лъчи. Така би трябвало да минава лятото за женските моржове и техните малки. От 2006 година, обаче, нещата започват да се променят. Средната температура в Чукотско море напоследък е с 5 градуса по-висока от нормалната. Ледът отстъпва все по- на север. Моржовете са принудени да се гмуркат все по-надълбоко, за да търсят храна. Изпитание, с което много от представителите на този вид трудно се справят.
“Моржовете са изправени пред много изпитания. Те трябва да преодоляват все по-големи разстояния между сушата и леда”, добави изследователят в Норвежкия полярен институт Кит Ковач.
На сушата, обаче, женските трудно хранят малките си.
“Ако настъпи паническо бягство на група с подобни размери, то най-пострадали ще са малките”, заяви Уигда
“Много учени предричат, че през следващите десетилетия ледът може да изчезне от Северния ледовит океан. Това е доста необикновена промяна, нали”, запита директорът на Арктическата програма на WWF Маргарет Уилямс.
Промяната е и доста неудобна. За моржовете и множество морски обитатели тя клони към пагубна. Защото, за разлика от хората, животните не разполагат с дрехи, екипировка и техника за адаптиране към климатичните промени.
Биляна Бонева/БНТ/businessinsider.com