"Кримското попълнение" в оръжейната надпревара

крим1

крим1

Иван Сафронов, в. "Комерсант"

Руските военни са изготвили списък с предприятия от отбранително-промишления комплекс в Крим, които може да бъдат включени от Министерството на отбраната на Русия в изпълнението на държавната поръчка за отбрана. Списъкът съдържа общо 23 предприятия, главно производители на радиоелектроника. Щом приключат процедурите за пререгистрация и подновяване на лицензите, военните ще обмислят как да натоварят капацитета им със свои поръчки.

* * *
"Комерсант" научи за списъка с кримски предприятия, които може да получат военни поръчки, от източник в апарата на ресорния министър. Инициативата "цели да се изпълнят указанията на президента Владимир Путин; отговорник е зам.-министърът по въоръженията Юрий Борисов.

В момента се разработват предложения за най-рационално използване на предприятията", добави той.
Отбранителният отрасъл е представен в Крим с 23 предприятия; "над 85 на сто от производствените мощности са концентрирани в Севастопол и Феодосия, най-големите индустриални центрове", уточни пред вестника самият г-н Борисов. "Ще започнем да планираме натоварването на предприятията, след като минат формалните процедури от рода на лицензиране и пререгистрация", добави зам.-министърът.

Както сочат документи, предоставени на "Комерсант", десет от предприятията произвеждат радиоелектронна продукция. В Севастопол са разположени компанията "Мусон-Марин" (за разработка и производство на аварийно-спасително оборудване), конструкторско бюро, разработващо средства за радиовръзка (радиокомуникационна и навигационна апаратура), предприятието "Електрон-Звезда" (произвеждащо сензори за ъглови ускорения). Също там се намират компанията "Маяк-сервис" (корабна светлинна техника и сигнализация), предприятието "Ера" (електрообзавеждане на кораби), Опитно-конструкторското бюро "Парус" (светлинна апаратура) и заводът за светлинна техника "Маяк". В Симферопол радиоелектронното производство е представено от завода "Фиолент" (автоматизирани системи за управление) и компанията "Фотон" (телевизионна техника). Във Феодосия работи държавен оптичен завод.

На полуострова са разположени и шест корабостроителни предприятия: в Севастопол се намират едноименният морски завод, компанията "Севмормаш", кораборемонтният завод "Металист" в квартал Балаклава и централното конструкторско бюро "Черноморец", във Феодосия - предприятието "Стеклопластик", Феодосийският корабомеханичен завод и корабостроителната компания "Море". В Керч е разположен корабостроителният завод "Залив".

Според анализа на руските военни авиационният компонент е представен бедно в Крим: във Феодосия има научно-изследователски институт за аероеластични системи и научно-изследователски център с име "Вертольот", в Севастопол работи едноименното авиационно предприятие, в Евпатория - авиоремонтен завод. Към машиностроителния бранш спада само феодосийското предприятие "Албатрос".

Ще отбележим, че самите руски военни имат на полуострова собствени предприятия - концентрирани в Севастопол, те се използват за нуждите на федералния Черноморски флот. Става дума за 13-и и 91-и кораборемонтни заводи, 1127-и ремонтен завод за ракетно-артилерийски въоръжения, 1020-а кораборемонтна работилница и 771-и ремонтен завод за комуникационна апаратура.

Намерението да се натовари полуостровната промишленост с държавни поръчки за отбрана бе оповестено за пръв път от министъра Сергей Шойгу на 4 април - на извънредно заседание той отбеляза пред колегиума на ведомството, че е твърде важно "ефективно да се задейства производствено-технологическият потенциал на отбранителната промишленост в Крим".

Нека посочим, че някои местни предприятия вече са работили в сътрудничество с други производители от Русия: феодосийският държавен оптичен завод изпълни неотдавна договор за доставка на специална техника, сключен с корпорацията "Уралвагонзавод", а през март предприятието бе на път да приключи договор с Красногорския завод "С. А. Зверев". Както научи "Комерсант", министерството на отбраната вече има данни от одит на производствените мощности в кримските предприятия, но военните засега не оповестяват резултата.

"Трябва да сме готови и за нещо повече, не само да натоварим предприятията в Крим - производствената база на много от тях е доста остаряла", казва Константин Макиенко, експерт в Центъра за анализ на стратегии и технологии. Убеден е, че ще трябват средства за модернизация на заводските мощности. Потвърждават го и самите предприятия в Крим: на сайта на споменатия вече феодосийски оптичен завод виждаме оферта за инвестиции в техническото му превъоръжаване - 1,315 милиона евро "с цел покупка на западногерманска бързодействаща технологична линия за обработка на микрооптика и на три южнокорейски обработващи центъра за изработване на прецизни механични детайли".

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни

  • Живот
  • "Кримското попълнение" в оръжейната надпревара