Гърция отправи подводница и бойна фрегата към източните части на Средиземно море.
Двата плавателни съда ще подпомагат миротворческата мисия на ООН в Ливан, съобщи гръцкият вицепремиер и външен министър Евангелос Венизелос. "Призовавам всички страни, в това число и Турция, да дадат своя принос за поддържането на мира и стабилността в региона", заяви Венизелос след срещата си с кипърския президент Никос Анастасиадис.
Понастоящем в изключителната икономическа зона на Кипър текат сондажи за нефт и газ в морския шелф от страна на Турция. Проучванията, срещу които се обявиха категорично Кипър и Гърция, са охранявани от турски военни кораби и подводница. Поради тази причина анализаторите считат гръцките подводна лодка и кораб като реципрочен отговор.
Венизелос обаче отрече това. "В Средиземноморския регион текат важни мисии на ООН и НАТО, в някои от които участва Гърция. Такива например са миротворческата мисия в Ливан и операцията на НАТО Active Endeavour, в която се отработва борбата срещу тероризма. В тази връзка бяхме помолени от ООН да увеличим военно-морското си присъствие в региона".
"Разбира се, ние сме обезпокоени от турската провокация в изключителната икономическа зона на Кипър. Действията на Анкара са очевидно нарушение на международното право. Турция и Кипър нямат съглашение за проучванията. Анкара обаче се позовава на съглашение с т.нар. Севернокипърска турска република, която не е призната от никого овен от Турция. Признавайки нея, Анкара не признава Кипър", отбеляза Венизелос.
По-рано гръцкият външен министър предупреди Турция, че за да има шанс да стане член на ЕК, първо трябва да признае Кипър. "Турция не признава Кипър, а иска да стане член на ЕС, на който Кипър е член. За да върви напред към членството си в Евросъюза, Анкара първо трябва да признае Кипър", каза в Брюксел Венизелос. /БГНЕС