5 вида главоболие и причините за тях

| от |

Всички ни е цепила главата в някакъв момент и несъмнено много от нас са търсили симптомите си в Гугъл и са стигали до заключението, че смъртта им е неизбежна. За щастие, макар и да са неприятни, повечето главоболия не са толкова фатални.

Но защо изобщо ни се случват?

Съществуват толкова много различни видове, че обхващането на всички и евентуалните им възможни причини лесно би могло да се превърне в цяла дисертация, затова, за да ви спестим време и нерви (и за да не ви заболи главата!), ще разгледаме само 5 от тях, най-често срещаните.

Те могат да бъдат разделени на първични главоболия, които се появяват сами по себе си, и вторични главоболия, които са симптом на някакво заболяване.

Първични главоболия

Тензионно

Тензионното главоболие често се смята за най-разпространения вид и за което повечето от нас се сещат, когато става въпрос за главоболие – тъпа, подобна на натиск болка, сякаш около главата ни има стегната лента.

Точната причина за този вид главоболие не е известна и всеки, който го е изпитвал, знае, че то може да се появи при всякакви обстоятелства, като стрес, много стискане на челюстта или дори прекалено дълго задържане на главата в едно и също положение.

В миналото учените са смятали, че тензионното главоболие е резултат от стягането на мускулите на раменете, шията и главата при напрежение (откъдето идва и наименованието), но напоследък се твърди, че то може да е резултат от увеличаването на химикалите в мозъка, които активират невронните пътища на болката.

Мигрена

Мигрената е отделна категория в тази категория. Въпреки че е класифицирана като основно състояние на главоболие, тя не означава непременно главоболие – много хора изпитват мигрена без главоболие.

Но когато се появи и болка, тя може да бъде доста силна, често включваща пулсиращо усещане от едната страна, и да продължава часове.

Въпреки че повече от 10% от хората по света са засегнати, изследователите и нея не знаят какво я причинява. Съществуват добре познати потенциални отключващи фактори, като например някои промени във времето, определени храни и липсата на сън, но на физиологично ниво учените не са успели да определят много неща, освен че състоянието може да включва промени в кръвоносните съдове на мозъка и баланса на сигналните молекули, наречени невротрансмитери.

Клъстерно

В сравнение със споменатите по-горе видове, клъстерното главоболие се среща рядко. Но липсата на честота се компенсира повече от достатъчно със страдание – те се характеризират с внезапна и силна болка от едната страна на главата, често около окото, понякога придружена от подуване на клепача.

Познахте – учените не знаят със сигурност какво причинява клъстерното главоболие, но се смята, че то е свързано с освобождаването на невротрансмитери и невропептиди в три ключови компонента в мозъка: тригеминално-васкуларния път, тригеминално-автономичния рефлекс и хипоталамуса.

Вторични главоболия

Дехидратация

Тежка вечер по кръчмите или пък просто да забравите се пие достатъчно вода може да доведе до неприятно главоболие, предизвикано от дехидратация. Но как точно се случва това, не е ясно.

„Дехидратацията сама по себе си може да причини главоболие, но често изостря основните медицински състояния, като например първични нарушения на главоболието или други състояния, зависещи от баланса на течностите“, се отбелязва в една статия от 2021 г.

Една от теориите за връзката между дехидратацията и главоболието включва менингите – мембранните слоеве, които покриват мозъка. За разлика от самия мозък, тези слоеве имат рецептори за болка и теорията гласи, че движението на течности от мозъка в отговор на дехидратацията създава напрежение в менингите, задействайки рецепторите за болка и съответно главоболие.

Кофеин

Кофеинът е в особена връзка с главоболието; той може да го облекчи, но и да доведе до него. И това се дължи на начина, по който консумацията на кофеин може да повлияе на кръвоносните съдове в мозъка.

В някои случаи болката е свързана с разширяването на кръвоносните съдове, което увеличава притока на кръв около мозъка, което оказва натиск върху нервите, което ги кара да реагират.

Някои болкоуспокояващи съдържат кофеин – според преглед от 2014 г. той „дава допълнителна полза при 5 до 10% от пациентите“. Той кара кръвоносните съдове да се стесняват, което може да помогне за облекчаване.

От друга страна пък, ако консумирате редовно кофеин и внезапно спрете, кръвоносните ви съдове може да се разширят и да се появи главоболие.

Кога да потърсим медицинска помощ?

Въпреки че повечето главоболия не бива да предизвикват безпокойство, има едно особено обстоятелство, при което незабавно трябва да се потърси лекарска помощ – когато главоболието се появи внезапно и е изключително болезнено.

То е известно като гръмотевично главоболие и може да бъде придружено от гадене, повръщане и променено психическо състояние и може да бъде признак за нещо животозастрашаващо, което се случва в мозъка, като например спукване на кръвоносен съд, кръвни съсиреци или инфекция.

Съдържанието на тази статия не е предназначено да замени професионален медицински съвет, диагноза или лечение. Винаги се обръщайте към квалифицирани здравни специалисти с въпроси, които може да имате във връзка с медицински обстоятелства.

 
 
Коментарите са изключени за 5 вида главоболие и причините за тях

Повече информация Виж всички