На брега на Нортъмбърланд, замъкът Бамбург изглежда като изваден направо от страниците на средновековна фантазия. Всъщност това е легендарната „Весела стража“ – крепостта, която сър Ланселот освобождава от злото вълшебство в „Смъртта на крал Артур“.
На хълма с изглед към Северно море съществува някаква структура от повече от 1400 години – първоначално има само укрепление за келтските британци през VI в., но постепенно то се превръща в крепост, обградена с дървена стена, а по-късно и в извисяващ се каменен замък. По време на Войните на розите той става първият замък в Англия, който пада под оръдеен огън.
В крайна сметка Бамбърг е възстановен и за известно време служи като седалище на благотворителна организация, училище за деца в неравностойно положение и дори болница. След това, през 1894 г., индустриалецът Уилям Армстронг купува историческата постройка и я обновява основно, като съчетава викториански и средновековни елементи.
Днес стотици хиляди туристи се стичат в замъка Бамбърг всяка година. Неговата крепост от 12-и век и 14-те му стаи са отворени за посетители, които искат сами да се докоснат до легендарното му минало.
Нека разгледаме историята на това прекрасно здание.
Кръв
Основите на замъка Бамбърг са положени за първи път още през 420 г. пр.н.е. от келтски британци. Първоначалната постройка може би е служила за столица на кралство Бернисия – англосаксонска територия, която обхваща Североизточна Англия и Югоизточна Шотландия.
През 547 г. крепостта е превзета от крал Ида от Бернисия, който построява дървена преграда и дървена крепост, за да я укрепи срещу по-нататъшни нападения. Както е отбелязано на официалния уебсайт на замъка: „Привлечени от могъщия му скат, извисяващ се на 50 м. над Северно море, и естественото пристанище, кралете от VI век избират Бамбърг за своя кралска столица, наричайки го Дин Гуайдри“.
Крал Ида от Бернисия, първият известен крал на английското кралство Бернисия. Изображение: Публичния домейн
През следващите 50 години крепостта няколко пъти преминава от едни ръце в други, като британците се борят да си я върнат, а англосаксонците непрекъснато я превземат. Към 590 г. вече е под контрола на сина на Ида, Хуса. Неговият наследник, крал Етелфрит, по-късно я предава на съпругата си Беба и тя става известна като Бебанбург (Bebbanburg).
През 993 г. викингски набег разрушава крепостта, но норманите я възстановяват през XI в., когато завладяват Англия. Части от тази постройка образуват ядрото на замъка Бамбърг в сегашния му вид.
Към 1095 г. замъкът е важна крепост на границата между Англия и Шотландия. През същата година английският крал Уилям II го обсажда и пленява собственика му Робърт де Моубрей, граф на Нортумбрия, след като той организира бунт срещу короната. След това замъкът преминава в ръцете на английската монархия.
През следващите векове крепостта служи като ключов пост за нападения срещу Шотландия. Когато крал Хенри II заема трона през 1154 г., той нарежда да се построи мощна крепост, която стои и до днес. Наследниците на Хенри, включително Джон и Хенри III, използват Бамбърг като дворец, като въвеждат удобства като стъклени прозорци.
Картина на замъка Бамбърг от 1827 г. Изображение: Публичния домейн
Когато през 1455 г. избухват Войните на розите, крепостта е в ръцете на Ланкастърите и е дом на крал Хенри IV. През 1464 г. Ричард Невил, граф на Уоруик, обсажда замъка в продължение на 9 месеца и в крайна сметка той става първият замък в Англия, паднал под оръдеен обстрел. В резултат е силно повреден и векове наред остава в окаяно състояние.
През XVIII в. малки части от конструкцията са възстановени. Части от него са използвани като аптека, болница и безплатно училище за бедни ученици.
Най-голямата промяна в Бамбърг обаче настъпва в края на XIX в., когато викторианският индустриалец Уилям Армстронг закупува имота.
Модернизация
Уилям Джордж Армстронг, индустриалецът, който купува замъка Бамбърг. Изображение: Публичния домейн
През 1894 г. Уилям Армстронг купува замъка Бамбърг с намерението да завърши ремонта, започнат от управителния съвет, който го е управлявал в продължение на близо 200 години. Армстронг натрупал богатството си благодарение на различни свои изобретения, като хидравличния кран и оръдието на Армстронг, и днес се помни с приноса му към съвременната артилерия.
По негово време основите, стените, покривът и кулите на замъка Бамбърг са възстановени и укрепени. Интериорът е преработен в съответствие с викторианските стилове, като дървена ламперия, камини и големи зали. За удобство и комфорт на семейството са добавени и удобства като течаща вода, отопление и електричество. Като цяло ремонтът струва над 1 милион паунда (повече от сто милиона паунда днес).
След смъртта на Армстронг през 1900 г. замъкът е предаден на неговите потомци, които управляват имота през двете световни войни. С оглед на заплахата от нашествие по време на Втората световна война на плажа до замъка са изградени защитни съоръжения.
Замъкът се извисява над малкото селце Бамбург.
От 60-те години на миналия век археолози разкопават райони на замъка и откриват артефакти, датиращи от VII век. Наред с поне 100 погребения изследователите са открили бижута, монети, керамика, инструменти, мечове и други оръжия.
Телевизионният сериал „The Last Kingdom“ от 2015 г. проследява историята на Ухтред от Бебанбург – измислен герой, базиран на реална историческа личност, която може би някога е управлявала замъка в началото на XI в., въпреки че няма данни, които да го свързват пряко с крепостта. Въпреки това успехът на сериала само увеличава популярността на зданието.
Днес замъкът Бамбърг привлича около 200 000 туристи всяка година. Той предлага на гостите си възможност да разгледат неговите величествени зали, исторически артефакти и спиращи дъха гледки към крайбрежието на Нортъмбърленд.