В момента в Лос Анджелис е истинска лудница. Причината е, че в столицата на киното всеки, който е име в индустрията, се подготвя за най-бляскавото и важно събитие на годината – раздаването на 87-мите награди „Оскар”. Наградната треска е в разгара си, а ние ви каним на пътешествието из историята, възхода и паденията на най-престижните кинонагради, които светът е виждал.
Холивудските актьори са истински секссимволи, но истината е, че най-известният и желан мъж в Холивуд в момента се нарича Оскар. Той е на 87 години, мъжки пол (очевидно), тежи 3 килограма и 85 грама и е висок точно 34 сантиметра. А името му е Оскар. Статуетката, символизираща успеха в света на киното е покрита с 24 каратово злато и се е разположила върху черен мрамор. Това е най-старото отличие за кино в Холивуд, което само след някакви си пет дни, ще разтърси света за 87-ми път с блясъка, вълненията, сълзите и признанията, които ще се случат в нощта на раздаването му. Тя пък ще се случи на 22 февруари, в неделя срещу понеделник, а дотогава ние ще ви разкажем най-интересното за Оскарите през годините.
Докато малки и големи чакат, за да видят кой ще си тръгне със златна статуетка и кой – с 24 каратовата усмивка на победения, ние ще ви покажем най-интересното от историята на Оскарите, като няма да забравим и тазгодишните номинирани. Както се казва – време е за злато!
Започваме с най-номинираните филма в историята на Оскарите:
На първо място в историята се нарежда “Титаник” с 14 номинации и 11 награди. Статуетките му са връчени през 1997-ма година, след като вече е ясно, че това ще е първият филм в историята с приходи от 1 милиард долара.
Също с 14 номинации, но само с шест награди е филмът от 1950 година “Всичко за Ева” с участието на Бети Дейвис, Ан Бакстър и Мерилин Монро.
С фаталните 13 номинации са се окичвали цели 8 филма. Най-старият от тях е “Отнесени от вихъра”, който през далечната 39-та получава цели 10 статуетки.
Сред другите топ фаворити на Академията, обкичени с толкова номинации са “Задругата на пръстена”, “Чикаго”, “Влюбеният Шекспир” и “Форест Гъмп”. Тази година най-номинираните филма са два – „Бърдмен” и „Гранд хотел Будапеща”. И двата имат по 9 номинации, но за съжаление, засега прогнозите са, че и двата ще се разминат на косъм от най-важните статуетки.
По петите ги следва „Игра на кодове” с 8 номинации. След това са „Юношество” и пропуснатият от „Златни глобуси” – „Американски снайперист” с 6. „Ловец на лисици”, „Интерстелар”, „Теорията на всичко” и „Камшичен удар” имат по 5, а накрая са „Г-н Търнър” с 4, „Несломен” и „Вдън горите” с 3, и „Пазители на галактиката”, „Ида”, „Вроден порок”, „Селма” и „Моята разходка в дивото” са с по 2.
Нека да се върнем пет години назад и да видим кои са били най-номинираните филми за изминалите години.
През 2014-а най-номиниран са били филмите „Гравитация” и „Американска схема”. За справка – „Гравитация” се превърна в най-награждаваната лента тогава – тя получи цели 7 награди.
През 2013-а най-номиниран е бил филмът „Линкълн” на Стивън Спилбърг – цели 12 номинации, но тогава той си тръгна само 2 статуетки. Тогава най-много статуетки е получил „Животът на Пи” – вторият най-номиниран филм. Неговите награди са 4.
През 2012-а най-номинираните филми са фантастичният „Хюго” на Мартин Скорсезе и „Артистът” – черно-белият ням френски филм, който ни запозна с Жан Дюжарден. Двама имат 11 и 10 номинации и си тръгват всеки с по 5 награди, което значи, че заедно са получили всички по-важни статуетки.
През 2011-а най-номинираният филм е “Речта на Краля”, който има цели 12 номинации, получава 4 статуетки и печели първите Оскари за Колин Фърт за „Главна мъжка роля”, на Том Хупър за режисура и на Дейвид Сейдлър за сценарии, което пък го прави най-възрастният човек получавал статуетката. По онова време той е на 74 години.
През 2010-а най-номинирани са „Аватар” и „Войната е опиат” и двата имат по 9 номинации. „Войната е опиат” си тръгва с 6 накрая на вечерта, а „Аватар” само с 3.
Още за Оскарите очаквайте през цялата седмица, когато ще може да прочетете любопитни факти за церемония през годините и актьорите номинирани в най-важните категории.