Тwitter профилът на Европейската комисия в България продължава със своята инициатива за Тематичен уикенд по теми, свързани с ЕС. Как се случва това? През седмицата се избира темата, по която искате да научите нови неща. Можете да им пращате идеи за теми с хаштага през седмицата. Този уикенд (17 – 18 януари) ще бъде посветен на Европейската година за развитие 2015.
От 1983 г. насам, ЕС обявява ключови теми през годините, като през 2015 г. вниманието ще бъде фокусирано към развитието и борбата с бедността. С началото на латвийското председателство на Съвета на ЕС, на 8 януари Рига официално пое и инициативата за Европейската година на развитието, под чийто девиз - "Нашият свят, нашето достойнство, нашето бъдеще" - ще протече 2015 г.
Значението на 2015 г. е ключово, тъй като това е последната година за постигане на съвместно договорените Цели на хилядолетието за развитие. Тя следва да приключи с оценка на постигнатото и с изготвяне на нов модел за идните години. Европейската година на развитието цели да информира гражданите на ЕС за значимостта на сътрудничеството за развитие между държавите членки и институциите на ЕС и да демонстрира ролята на Съюза като най-големия световен донор на помощ за развиващите се страни (60%).
Предвидени са конференции, кампании, събития и инициативи, изследвания на европейско, национално, регионално и местно равнище, предоставящи информация относно сътрудничеството в ЕС и приканващи гражданите към активно участие.
Принципът "помагайки на другите, помагаме и на себе си" е налице, както считат и близо 70% от европейските граждани. Според изследване на Европейската комисия най-голям интерес към глобалното развитие проявяват гражданите на възраст между 15 и 24 години и именно към тях е насочена по-голямата част от кампанията. Данните на Евробарометър от 12 януари т. г. показват, че 85% от гражданите на ЕС смятат помощта за развитие за важна (в България това са 74%), а според 60% е нужно повече активно участие в нея. За политиката за развитие през 2014 - 2020 от ЕС и страните членки са определени над 51,4 млрд. eвро, което прави около 9% от общия бюджет и приблизително 0,1% от бюджета на България – или около 8 евро цента на ден от всеки европейски гражданин.
Въпреки това 50% от европейците не знаят нищо за това къде отива помощта на Европейския съюз. Българският еврокомисар и вицепрезидент на Европейската комисия Кристалина Георгиева, чието портфолио през миналия мандат на ЕК беше именно в областта на международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакциите при кризи, сподели в профила си във Фейсбук: "Тази година ще положим максимални усилия да обясним на европейските граждани как функционира помощта на ЕС за развитие и да ги убедим, че тя наистина има реално и трайно значение".
Ако желаете да станете активна част от Европейската година на развитието или да получите повече информация, можете да зададете въпрос в Twitter профила на ЕК в България @ECinBulgaria с хаштаг #ТематиченУикенд.