Театралната работилница "Сфумато" събира в "Ноевия ковчег" на Йордан Радичков изконните човешки ценности. Новият проект на театъра е сред подкрепените от Националния фонд "Култура" във връзка с Българското председателство на Съвета на ЕС.
"Сфумато" се завръща отново при Радичков и започва да пълни своя Ноев ковчег с "Луди треви" и "Суматохи", за да ни води към Невидимото на архетипната българска душа. Българинът винаги е бил част от Европа и света, но далеч не винаги в съгласие с тях и със себе си. Коя е формулата на съгласието и възможно ли и двете страни да запазят своето уникално, да се отворят към другото, да приемат неговата ценност, без да губят своята?
"Тъкмо това е и голямата тема на Радичковото творчество. Неговите човеци живеят с единия крак в Лудата трева, с другия - в Мислещата тръстика, а очите им гледат Онова нещо", казват режисьорите Маргарита Младенова и Иван Добчев.
По думите им, замисълът на "Ноев ковчег" е да възсъздаде на сцената света на Йордан Радичков и неговите човеци в контекста на 21-ви век. Да направи нов театрален превод на неговите послания - предупреждения за съдбата на уникално българското в срещата му с Европа и света, да реабилитира живата връзка на българина с природното и магичното в битието и да ги защити като непреходна ценност.
Проектът ще включва два спектакъла - "Нова библия" на Иван Добчев и "Луда трева" на Маргарита Младенова. Техният дълъг и пълноценен живот ще се осъществи чрез ателиета, репетиции, лекции и беседи с експерти, срещи с публики. Субтитри ще има и за чуждестранната публика в България.
Предвиждат се също предпремиери със свободен достъп, фестивални участия, надграждане в други форуми като организирания от "Сфумато" "Малък сезон" - фестивал на най-младите от всички изкуства. Сценографи са Борис Далчев и Михаела Добрева, композитор - Асен Аврамов.
В ателиетата - от 25 февруари до 12 март - върху "Нова библия" и "Луда трева" ще участват около 60 актьори. Водещи са Иван Добчев и Маргарита Младенова, лектори консултанти - проф. Цочо Бояджиев и проф. Георги Каприев.