Гигантската "дяволска жаба", която е яла бебета динозаври

Beelzebufo_BW
Снимка: Nobu Tamura (http://spinops.blogspot.com), CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

Белзебуфо - гигантска жаба, живяла преди 70 милиона години на територията на днешен Мадагаскар - е описана за първи път през 2008 г. въз основа на колекция от вкаменелости. Тези вкаменелости показват, че тялото ѝ е достатъчно голямо, за да получи видът научното име Beelzebufo ampinga, което произлиза от гръцкото Велзевул, което означава "дявол", и латинската дума за жаба - bufo.

Жабата ставала до около 41 сантиметра на дължина и тежала повече от човешко бебе. Професор Сюзън Евънс от катедрата по бионауки в Университския колеж в Лондон пише на уебсайта институцията: "Тази жаба, роднина на днешните рогати жаби, би била с размерите на сплеската плажна топка, плюс къси крака и голяма уста."

Смята се, че "дяволската жаба" може би е била най-голямата жаба някога на нашата планета, когато е живяла преди около 65-70 милиона години през късната креда. Този период я поставя по едно и също време с множество динозаври - добра новина за нея, тъй като може би се е хранила с тях.

Много е удобно да има живи роднини на изчезнали същества, защото от тях можем да се запознаем с поведението на вече несъществуващите видове. И в случая с рогатите жаби картинката е ужасяваща.

"Ако е споделяла агресивния темперамент и тактиката на засада на рогатите жаби, значи е била страховит враг за дребните животни", продължава Евънс. "Диетата ѝ най-вероятно се е състояла от насекоми и дребни гръбначни животни като гущери, но не е изключено да е похапвала дори новоизлюпени или млади динозаври."

Ceratophrys cranwelli

Тази идея е проверена в едно интригуващо изследване на захапката на Beelzebufo ampinga, в което за модел са използвани нейните роднини - конкретно видът Ceratophrys cranwelli. Сравнявайки силата и морфологията на челюстите на тези жаби с това, което знаем за размерите на Beelzebufo, проучването стига до заключението, че те биха могли да имат в менюто си значителна по размери плячка.

"Като се има предвид, че е известно, че размерът на плячката се увеличава с размера на тялото при различни тетраподи, и че дяволската жаба очевидно е имала способността да хапе със значителна сила, големите индивиди биха могли да хващат на различни животни включително малки крокодили и динозаври", заключават авторите.

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни