Шефът на интернет гиганта Google заяви днес, че шпионирането в интернет, което извършват САЩ, е заплаха за демокрацията, предаде Франс прес.
Изявлението на Лари Пейдж по време на технологична конференция във Ванкувър, Канада, беше направено броени месеци след първите разкрития за американската програма за онлайн следене, пораждаща опасения, че потребители на Google и на други интернет компании са били следени тайно от американските власти. "Изключително разочароващ е фактът, че правителството направи всичко това тайно и не ни информира", каза Пейдж.
Той увери, че разбира, че някои елементи на електронното следене, свързани с терористични заплахи, трябва да са секретни, но добави, че критериите, по които разузнавателните агенти работят, трябва да бъдат направени обществено достояние.
"Нуждаем се от дебат по този въпрос. В противен случай няма да имаме работеща демокрация. Това просто не е възможно", каза Пейдж. Вчера вечерта по време на конференцията във Ванкувър Сергей Брин, съосновател на Гугъл с Лари Пейдж, участва в дискусия чрез видеоконферентна връзка с бившия консултант на Агенцията за национална сигурност на САЩ Едуард Сноудън, който сега живее в Москва, където получи временно убежище.
Сноудън е преследван от САЩ заради разкритията си за мащабните програми за следене на АНС. Една от тези програми - Призма, от 2007 г. позволява на АНС да получи достъп до имейли, снимки и контакти на потребителите на интернет гиганти като Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Skype, Apple. Интернет гигантите твърдят, че не са разрешавали специален достъп до сървърите си на АНС. Въпреки това все още има неяснота до каква степен се простира тяхното сътрудничество с АНС.