Ще бъде ли 2024 годината на антропоцена – новата епоха, в която навлизаме

| от |

С настъпването на новата годината не само се сбогувахме с 2023 г. – но може би ще навлезем и в нова геохронологичната единица време. През 2024 г. учените ще вземат решение дали вече сме в антропоцена – нова епоха, белязана от човешкото въздействие върху планетата.

Най-общо казано, антропоценът (термин, произлизащ от гръцките думи anthropo, която означава „човек“, и cene – „нов“) представлява време на планетарна промяна, настъпила като пряк резултат от човешките дейности, като например изгарянето на изкопаеми горива и засиленото обезлесяване. Идеята е популяризирана за първи път през 2000 г. от покойния вече метеоролог Пол Кръцен.

Понастоящем научната общност не е сигурна дали антропоценът е започнал официално и дали той се различава от холоцена – настоящата епоха – започнал преди около 11 700 години. Решаващият въпрос, на който трябва да се отговори, е дали човешката дейност е променила системата на Земята до такава степен, че това да се отрази в скалните пластове.

През юли 2023 г. група учени, отговорни за определянето на тази потенциално нова епоха – Работната група по антропоцена (РГА) – се обръща към езерото Крауфорд, Канада, като аргумент за вземане на решение. Те избират това място, защото на дъното на езерото могат да бъдат открити изотопи на плутоний от опити с ядрени оръжия, което според тях датира началото на антропоцена в началото на 50-те години на ХХ век.

Фактът, че новината за езерото Крауфорд вече е обявена, е донякъде необичаен – обикновено подобна информация би била публикувана едва след като Международният съюз на геоложките науки (МСГН) я е ратифицирал. Но това отклонение от нормата е от решаващо значение, поне така смятат от РГА, тъй като последиците са значими за всички.

Твърденията им обаче далеч не са приети безспорно.

Тук и сега или в бъдеще?

Crawford Lake-2010-03-18-001

Езерото Крауфорд

Работата на РГА е обект на критики, откакто новината се появи миналата година. Възраженията обаче не са съсредоточени върху това дали човешката дейност е оказала значително въздействие върху планетата – доказателствата за това са убедителни – а кога точно е започнал антропоценът.

Някои учени, като Ерл Елис, бивш член на групата, от Университета на Мериленд, който подаде оставка след избора на Крауфорд Лейк, възразяват срещу начина, по който РГА е определила новата епоха.

Според Елис ограничаването на антропоцена до една епоха омаловажава влиянието, което хората са имали върху планетата преди средата на XX век. Има много доказателства, които показват, че нашият вид е оставил следа много преди това, като например по време на индустриалната революция, когато нивата на въглероден диоксид в атмосферата започват да се увеличават.

Хора като Елис твърдят, че антропоценът трябва да се разглежда като продължаващо събитие, а не като начало на нова епоха.

В своя защита групата твърди, че от средата на XX в. самото ниво на човешкото въздействие върху планетата не може да бъде пренебрегнато и че по това време с настъпването на атомната ера са настъпили „големи промени“.

Следващата стъпка в процеса на вземане на решения включва приемането на предложението на РГА, което беше представено през октомври 2023 г., от Подкомисията по кватернерна стратиграфия, която е нейният родителски орган. Ако бъде прието, предложението трябва да премине през още два кръга на гласуване от Международната комисия по стратиграфия и Международния съюз на геоложките науки.

Ако предложението премине тези изпитания, тогава до август 2024 г. официално ще живеем в нова епоха, предизвикана от нашите колективни дейности.

 
 
Коментарите са изключени за Ще бъде ли 2024 годината на антропоцена – новата епоха, в която навлизаме

Повече информация Виж всички