Гробницата на първия китайски император все още пази своите тайни

| от |

Хераклит е казал, че цивилизацията се движи от изток на запад. И докато продължава своя поход, ние можем да погледнем на изток и да видим онази цивилизация, която сме изпуснали. Разбира се, говорим за Китай и неговата древност. Страната днес е истински технологичен гигант и държи световното производство, но векове назад е бил империя, за която всички са знаели. Няма как да говорим за завършен Китай без име като Цин Шъхаун. Това е императорът, който за първи път успява да обедини страната и да я подчини.

Като император, Цин живее цели 49 години, което за онова време е истинско дълголетие. Освен с укрепването на Китайската стена, посрещаща сериозно количество туристи всяка година, Шъхуан е известен и със своята уникална гробница, която и до днес не е напълно разкрита. Впрочем, ако има една мистерия за Китай, тя ще е свързана с невероятните усилия в строителството. Според историческите записи, императорът е търсил път към безсмъртието. Плановете за преминаване в отвъдното започнали още в самото начало. Източници твърдят, че връх Ли бил обработван от повече от 700 000 души.

Хората копаели, докато не стигнали до подземните води и след това изсипали бронз, за да направят саркофага. Под земята започнало изграждането на палати и имперски сгради. Доставени са най-различни специално подготвени артефакти, както и арбалети, които да пускат стрели по всеки, решил да граби от императора. Древните китайци не знаели къде ще бъде последният гроб на техния император. Нареждането било да бъде добре скрит и за разлика от останалите мавзолеи, този трябвало да стане невидим и да потъне в забрава. Една легенда разказва, че армията на императора го последвала в мавзолея, но това е леко преувеличено.

Xian_museum

Снимка: By user:Robin Chen – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=566277

Само артистите и майсторите, работили по този проект, трябвало да бъдат затворени и да умрат с него. Изкопът отново бил залесен, за да може никой да не открие това магическо място. С това започват големите конспирации. Историята се предавала от уста на уста и някой жители знаели къде е мястото на първия император, но не подозирали колко мащабен бил. Все пак не трябва да забравим, че 700 000 души са копали, но вече са минали повече от 2 хилядолетия. Първите опити за добиване на бегла представа около размерите на мавзолея – потвърдено е, че обиколката на вътрешния град (точно така, има вътрешен град) е 2.5 километра на 6.3 километра – са едва през 60-те години на миналия век.

Никой от местните жители не се е опитвал да обикаля там, поради наличието на най-различни поверия по адрес на китайския император. До 1974-а година се носят само поверия и легенди, но същата година ще бъдат открити така наречените теракотени войни. Те очевидно са поставени там, за да пазят своя император или да продължат да му служат в отвъдното, ала с това идва и още един въпрос: защо самият император е искал да се скрие с цяла армия? Каква е причината?

Самото откриване е също вълнуващо, защото се оказва, че 6-ма братя от фамилията Уанг искали да изкопаят нов кладенец за своята овощна градина. Сушата била изключително опасна, а самите те не подозирали, че стъпват върху гроба на императора и неговия мавзолей. Само един метър от разкопките и търсенето на вода, един от братята удря нещо твърдо и смята, че това е стара тухла. Няколко дни по-късно откриват грънчарски пособия, но най-изненадващо от земята изплува теракотена глава. Колкото повече копаели, толкова по-сериозно количество бронзови стрели, крайници и всякакви други пособия се разкривали.

Terracotta Army. Clay soldiers of the Chinese emperor

Едва тогава станало ясно, че братята откриват древната история на Китай. Това място се превръща в част от платената обиколка и гидовете не пропускат да го покажат на гостите. От този изкоп започва и разузнаването на цялата гробница. През август, същата година са изпратени експерти за цялостен анализ. Открит е първият бронзов меч, след това са изкопани и още 20 войни. Очаква се разкритието и на кон. Според археолозите, пълният размер на тази гробница е около 56 квадратни километра. И всичко започнало от един кладенец. Китайски изследователи правят магнитни сканирания и установяват наличието на разнооразни метални предмети, сред които и много монети.

Ново изследване през 2011 година разкрива още 100 теракотени войни, коне и две каляски с персонал. Открит е и специален храм, със зали за молитва, които се свързват с една главна сграда в центъра. Направени са каменни пътища, имало е градини и символично копиране на столицата, която самият император да управлява. Открити са текстове на бамбукови ивици, в които се пише какво е било управлението на Цин Шъхуан. Впрочем, информацията продължава да се обновява почти всеки ден за въпросният мавзолей.

До този момент са открити около 7000 теракотени войни, бойни каляски и сериозно количество оръжия. Гробницата е под защитата на Юнеско, а историята продължава да се пише. Със създаването на подобни структури, египетските пирамиди може би не са толкова сериозна строителна загадка. Структурата на този мавзолей е едва 76 метра, докато египетската пирамида, построена преди 2600 години пр. Хр. е била 101 метра. Каква е цялата истина, може би ще разберем един ден, но за сега, гробницата приема посетители и позволява разходка, макар и местните жители все още да се притесняват, че тези посещения носят само лош късмет.

 
 
Коментарите са изключени за Гробницата на първия китайски император все още пази своите тайни

Повече информация Виж всички