"Факт" е ясно какво е, но "фактоид" има две до голяма степен различни значения - едното е нещо като подразделение на "факт", а другото пък няма нищо общо.
Въпреки, че страстно ни съветват да избягваме "фактоид", използването на думата внася украска в речта ни.
"Факт" е качеството да бъдеш истинен и реален.
"Фактоид" може да значи две неща - първо, измислен факт, за който се вярва, че е истина, защото е представен от уважаван източник - филм, весник или пподобно. Това е дефиницията, представена от Норман Майлер, създателя на думата, през 1973. Оригиналните му думи са "факт, който не е съществувал преди отпечатването му във вестник или списание". Той поставя суфикса "-оид", защото това придава значение на близост, но не еднаквост между двете думи.
Благодарение на CNN и BBC, които през 80/90-те години та до ден днешен включват в преограмата си любопитни факти от света, които наричат "фактоиди", думата вече има и второ, параофициално значение: "кратък тривиален факт".
Ето няколко фактоида:
- Различни части от езика усещат различни вкусове: Това не е вярно. Можете да усещате различни вкусове с всяка част на езика си.
- Акулите не могат да се разболяват от рак: Не, акулите също хващат рак, най-често на кожата.
- Биковете мразят червено: Биковете всъщност са далтонисти . Те "нападат" платното на тореадора, защото той го размахва пред тях, не защото е червено.
- Великата китайска стена се вижда от космоса: Не се.
- Златните рибки помнят по 3 секунди: Тези рибки не са от най-умните, но могат да помнят до 3 месеца.