Молдова ще стане ново поле на битка на Русия и ЕС

President of Moldova Nicolae Timofti  at the EU in Brussels

President of Moldova Nicolae Timofti at the EU in Brussels

През есента миналата година намерението на Украйна да подпише споразумение за асоцииране с ЕС стана причина за истинска дипломатическа схватка между Москва и Брюксел, победител от която стана Русия.

На ЕС се наложи да се задоволи с това, че такова споразумение парафира Молдова. Тази година Кишинев планира да подпише договор за асоцииране и вероятно, това ще стане повод за ново противопоставяне между руските и западните дипломати.

Буквално преди няколко дни се създаваше впечатление, че въпросът за асоциирането на Молдова и ЕС за Русия не е принципно. В икономически, геополитически и идеологически план тази република за Москва означава много по-малко, отколкото Украйна. Но всичко се промени поради последните събития в Украйна, смята политологът Фьодор Лукянов:

- Украинските събития, провокирани от темата за договора за асоцииране на Украйна и ЕС, могат да доведат до изостряне на отношенията на Русия с Европа и САЩ. За сега изглежда, че Западът взел онзи шаблон, който използваше по отношение на други лидери, които той смяташе за нелегитимни - Милошевич, Хюсеин и т.н. Сега Западът има намерение да използва този шаблон и по отношение на Янукович. Ако това е така, то ние ще навлезем в период на сериозно противопоставяне и въпросът за Молдова ще се окаже в центъра на тази схватка. Тогава ще вземе връх логиката на противопоставяне и съперничество между Русия и ЕС. И затова Москва активно ще противодейства на този процес.

При това Русия има достатъчно количество лостове за да накара молдавските власти сериозно да се замислят за това, дали на тях им е нужно това споразумение за асоциация. И забраната на внос на молдавски вина далеч не е най-главният от тях, тъй като този инструмент вече не един път е бил използван и с тази мярка успели да свикнат. За други възможни методи на въздействие срещу Кишинев разказва експертът Надежда Арбатова:

- Разбира се, най-главната мярка, това е проблемът Приднестровие. Ако Русия няма да участва в уреждането на този конфликт, то може да възникне ново напрежение. Това е най-сериозната опасност за Молдова. Какво може още да се направи? Мисля, че могат да бъдат въведени визови ограничения за работниците-мигранти, което чувствително и болезнено ще засегне населението на Молдова. И могат да бъдат въведени ограничения за вноса на молдавски товари.

Ако подобни строги мерки бъдат действително приети, то и Европейският съюз ще намери с какво да отговори. Сега самият той преживява не най-добрите времена. И затова за Кишинев едва ли не главна награда трябва да стане въвеждането на безвизов режим със страните от ЕС. Но в случай на изостряне на противопоставянето с Русия, Брюксел ще се постарае да намери с какво още да удари Молдова. Още повече, че тази страна е много по-малка от Украйна, а това означава, че ще бъдат необходими значително по-малко финансови инжекции.

Гласът на Русия

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни

  • Живот
  • Молдова ще стане ново поле на битка на Русия и ЕС