Федерика Могерини – дипломатът, който ще седи срещу Путин и Лавров

| от |

„Неопитна? За жена на моята възраст това е комплимент“, убедена е тя

Майка на две деца, 41-годишната Могерини все по-често попада под светлините на прожекторите в международната дипломация. Въпреки че е две години по-възрастна от Ренци, тя е най-младият министър на външните работи в историята на Италия с изключение на Галеацо Чано, зет на Бенито Мусолини.
Могерини е категорична, че относителната й младост в никакъв случай няма да й попречи да върши работата си успешно: „Не може, от една страна, да настоявате за смяна на поколенията, а от друга страна, да очаквате от по-младите политици да имат 40-годишен стаж зад гърба си.“
Млада и съсредоточена върху работата си, настоящият външен министър въплъщава ценностите и идеалите, които реформаторски настроеният министър-председател използва да съживи италианската политика.
На изборите за Европейски парламент преди малко повече от месец гласоподавателите в южноевропейската страна му се отблагодариха за готовността да предприеме промени, като 40.8% от всички гласуваха за неговата Демократична партия. Измежду социалдемократите в Европейския парламент в момента Италия се радва на най-висока представителност.
От февруари насам Могерини полага огромни усилия, за да докаже правилността на избора на Ренци и да опровергае обвиненията, че й липсва достатъчно опит.
„Неопитна? За жена на моята възраст това е комплимент“, убедена е тя.
Младата министърка се отличава със значителен оптимизъм, който ще й послужи добре по време на председателството на Италия на Европейския съвет. Участието на Рим в решаването на най-неотложните проблеми пред Европа е по-важно от всякога. Сред тези проблеми се открояват увеличаващата се популярност на антиевропейските партии, бежанската криза в Средиземноморието и кръвопролитията в Близкия изток.
Повече от ясно е, че Италия на Матео Ренци и други европейски страни, управлявани от лявоцентристки партии, възнамеряват да играят все по-важна роля на международната сцена. Неотдавна по време на среща между Съвета за САЩ и Италия Могерини обяви, че Рим е готов да поеме отговорността на посредник между „Русия и Украйна и между Саудитска Арабия и Иран“.
Същевременно тя от години поддържа добри контакти с американските демократи и не пропуска възможност да подкрепи посланията на американския президент Барак Обама, заради което „Кориере дела Сера“ наскоро я обвини в наивен „обамаизъм“ и „слаба дипломация“.
В същото време „Файненшъл таймс“ пише, че Могерини е смятана за водач на страните, обявили се против допълнителни санкции срещу Русия. Освен Италия в тази група попадат и България, Кипър, Гърция, Словакия, Унгария, Австрия и Испания. Италианските лидери вярват, че ЕС трябва да насочи дипломатическите си усилия към постигане на така нужното примирие между Украйна и Русия, както и към преговорите между Киев и „Газпром“ за цената на доставките на природен газ.
В миналото Могерини е участвала дейно в борбата срещу апартайда, половата дискриминация и ядрените оръжия. Приятели и познати я определят като „трудолюбива, начетена и с отлични контакти“. Съпартийниците й винаги са я ценели високо и знаят много добре, че могат да разчитат на нея.
Въпреки неоспоримите си успехи Могерини е здраво стъпила на земята.
Когато пътува по държавни дела, винаги лети в икономична класа. Като всички останали пътници на борда на самолета от Виена до Рим министърката получава сандвич със сирене в целофанова опаковка, който изяжда, докато работи по документация във връзка с кризата в Украйна.
Публичният дълг на Италия в размер на 2.1 трилиона евро прави икономиите неизбежни. Докато Могерини не се притеснява изобщо, много от служителите в министерството й се страхуват от последствията от орязването на бюджета. Въпреки че посланиците на Италия продължават да получават около два пъти по-големи заплати от германските си колеги, бюджетът на италианското външно министерство представлява частица от бюджета на германското.
Могерини е изправена пред предизвикателството да ореже бюджета на външното министерство с още 108 милиона евро – значителен товар с оглед на кризата, в която Италия се намира през последните няколко години.
Според министърката „упадъкът на италианската външна политика продължава вече 20 години и негативните последствия от дългогодишното управление на Берлускони все още се усещат навсякъде. Плюс това се наблюдава тенденция към ограничено и консервативно мислене и липса на дългосрочна перспектива“.
В доста срещи на върха през последните години европейските лидери си задават въпроса „къде са италианците“. В тяхно отсъствие Германия, Франция и Великобритания свикнаха с ролята си на лидери.
Могерини настоява за „конструктивно сътрудничество“ между страните – членки на ЕС. Тя също така вярва, че европейските лидери трябва да се придържат към една и съща позиция както у дома, така и н Брюксел. „Това, за което се говори в Рим или Берлин, трябва да бъде приложено на практика в Брюксел.“
За разлика от опозиционните лидери Бепе Грило и Силвио Берлускони Могерини е категорично „за“ добри взаимоотношения между Италия и Германия. Разчитайки на подкрепата на германския си колега Франк-Валтер Щайнмайер, Могерини смята, че е подготвена да опровергае съмненията, че предстоящите промени в европейските институции, които съвпадат с председателството на Италия на Европейския съвет, ще доведат до хаос.
Любопитен факт е, че след Втората световна война едно правителство пада средно всяка година в Италия, което означава, че италианците много добре познават хаоса в пълния смисъл на думата. Министърката на външните работа е убедена, че хората ще подкрепят това правителство, защото в него виждат последната възможност за промяна.

Руски Дневник

 
 
Коментарите са изключени за Федерика Могерини – дипломатът, който ще седи срещу Путин и Лавров