Испания е разтърсвана от политически битки. Многохилядните демонстрации по улиците на Барселона и други каталонски градове и ожесточените сблъсъци с полицията станаха отговор на решението на Конституционния съд на страната да спре действието на указа за провеждането на референдум за суверенитета на Каталония на 9 ноември.
Лидерът на общественото движение "Каталонско национално събрание" Карме Форкадел вече заяви, че въпреки решението на Конституционния съд, плановете на поддръжниците на самоопределянето няма да бъдат променени: "На 9 ноември ние ще гласуваме, както искат повечето каталонци".
Дебатите за провеждането на плебисцит за самоопределяне в Каталония се засилиха преди няколко месеца, но специален импулс им даде референдумът в Шотландия през септември. И тук работата не е толкова в конкретните му резултати, а в това, че е бил създаден прецедент на провеждане на референдум за самоопределяне на територията на държава-членка на Европейския съюз. Нещо повече, "центърът" предварително се съгласи да признае волята на "бунтовниците". В крайна сметка плебисцитът се проведе, ЕС не се преобърна, а в другите претендиращи за самоопределяне области на "обединена Европа" естествено си зададоха въпроса: ние с какво сме по-зле?
От тази гледна точка, трябва да признаем, че някои от тези региони наистина, не по-малко от Шотландия, имат право да искат провеждането на референдум. На картата на съвременна Европа това са Страната на баските, Корсика, северно-италианската област Венето, Северна Ирландия, Уелс и дори, до известна степен, Бавария.
В някои случаи, дори може да се говори за исторически доста изкуствени граници на съвременните държави. Примерите са са пред нас: Белгия обединява холандскоезичната Фландрия и френскоезичната Валония. През последните години, конфликтите между фламандци и валонци в Белгия многократно създаваха остра политическа криза, което пречеше да се създаде дееспособно правителство. В случай на отделяне на Фландрия, Валония може въобще да не се запази, присъединявайки се към Франция.
Международният опит от последните десетилетия показва, че привържениците на независимостта, най-често, все пак губят референдумите. Но, в италианския регион Венето с център Венеция, по време на публично "допитване" през март 2014 бяха получени следните впечатляващи резултати: за създаването на независима "Република Венето" гласуваха 89% от участниците в него.
Гласът на Русия