Виктория Николова – Жегер
Според статистиката едва 26% от ромите усещат дискриминация в България и цели 64% в Чехия. Според социалните мрежи обаче българите не сме готови да приемем ромите в модно списание така, както и чехите не са
Разбрах какво е да си различен още като дете, когато прекарвах ваканциите си при баба ми в Бургас. Връстниците ми там не бяха стъпвали в София, но мразеха всеки софиянец, защото не говори на меко, защото живее в столицата или просто защото е различен.
Със същата омраза се сблъсках и в първи клас, когато на съседния чин доведоха Радка. Мургавата ромка беше изненадващо чиста, спретната и амбициозна, но… беше различна. Заради цвета на кожата си Радка вместо приятели намери само врагове и на следващата година родителите й я преместиха в друго училище…
Години по-късно вече сме по-толерантни към диалектите, но не и към ромите. Въпреки че според последната статистика България е сред държавите в ЕС, в които ромите се чувстват най-малко дискриминирани – едва 26% усещат дискриминация, като за сравнение в Чехия цифрата е 64%.
Годината е 2014, две издания на списание ELLE – българското и чешкото – решават да снимат в цигански махали и разликата от процентите в европейската статистика буквално се стопява от коментарите в социалните мрежи. Чехите правят фотосесия за корица на августовския брой с техните знаменитости Дара Ролинс и Ритмус в импровизирано ромско гето и още първите снимки, които изтичат в онлайн пространството, предизвикват вълна от хейт и расистки коментари. Българското издание на ELLE снима сесия с модела Ивета Димитрова в софийския квартал „Филиповци“ и реакциите не отстъпват на тези в Чехия! Четвърт век след падането на Берлинската стена двете бивши соц. републики отново са в един отбор…
И в двата случая идеята зад фотоматериала не успява да изплува заради първосигналните реакции. С кадрите на Дара и Ритмус при ромите чехите искат да илюстрират „трънливия път към славата, от една страна, и идеята, че всеки може да сбъдне мечтата си, стига да вярва в нея, независимо от цвета на кожата си“, обяснява Ритмус, чийто баща е от ромски произход. Идеята на българското издание на ELLE пък е да види реалността такава, каквато е в най-бедната държава от Европейския съюз (пак по данни от ЕС България е с най-ниската минимална работна заплата!). Да извади модата от лъскавите бутици на улицата. А улицата в София не е понятие само за жълтите павета. Има я и във „Филиповци“ така, както ромите ги има в ежедневието ни.
„Тези, които живеят с нас, но ние сякаш не ги забелязваме, същите, които гостоприемно отварят вратите на скромните си къщи във „Филиповци“ с усмивка, но ние с нашите предразсъдъци досега не сме прекрачвали прага им… Направихме го! Заедно се забавлявахме, заедно се преобличахме, заедно се снимахме и заедно се усмихвахме на красотата на идващата модна есен!“ – с тези думи започва сесията в септемврийския брой на ELLE, богато илюстрирана и с фактологичен материал за ромите. Като например, че един от малкото български музиканти, свирили на сцената на Болшой театър, е български циганин – цигуларят Венцислав Такев. Или, че роми има в почти всички страни по света, включително и в Гренландия.
Главният редактор на списанието Мария Георгиева сподели:
Появата им на неочаквано място, като страниците на модно списание, обаче не подкрепя тезата, че България обича своите роми. Онази България, която е онлайн, вижда в ромското присъствие в ELLE единствено цинизъм. Не е нормално безработна 25-годишна циганка, която вече е родила поне 3 деца, да се докосва до лъскавата мода. Но е напълно нормално безработна 25-годишна блондинка, горда притежателка на силиконови импланти и чанта Louis Vuitton за няколко хиляди, която не е свършила работа и за 5 стотинки през живота си, да се качи в скъпа лимузина и да дефилира с луксозния си стайлинг си в бутиците, баровете, списанията… Да, последното не е цинизъм, то е ежедневие, уви… Спрямо учителката, лекарката, професорката… направо си е циГАнизъм! И проблемът е колкото в държавата, толкова и в мирогледите на нейните граждани. Единствено можем да се успокояваме с факта, че и чехите не са по-добре от нас. Поне засега…