Видео клип от „Spy in the Ocean“ на BBC разкрива завладяващи кадри от херинга-робот, която се присъединява към едно от най-великите зрелища на природата: огромен пасаж пръдящи риби.
„Е бива ли сега такива думи да употребявате!“
Ами да – нека да ви разкажем за уникалния плавателен мехур на херингата, който едва не предизвика международен дипломатически скандал не чак толкова отдавна.
Швеция, Русия и пръдящата риба
През 1982 г. няколко шведски подводници, лодки и хеликоптери се впускат в преследване на мистериозен подводен сигнал. Tърсенето продължава повече от десетилетие. В навечерието на Студената война нападението на руски подводници е на едно от челните места в списъка с опасности за западния свят. Но се оказва, че сигналът е бил от газове, изпускани от херинга.
„Звучеше, сякаш някой пържи бекон. Като малки въздушни мехурчета, които се освобождават под водата“, казва Магнус Уолбърг в реч за TEDx. Като професор в Университета на Южна Дания, Уолбърг се включва в разследването на странните сигнали.
„Оказва се, че херингата има плавателен мехур… и този плавателен мехур е свързан с аналния канал на рибата. Това е много уникална връзка, която се среща само при нея. Така че, когато херингата стисне своя плавателен мехур, изхвърля малък брой мехурчета през аналния отвор…“
Уолбърг успява да провери теорията, като купува риба от магазин и натиска мехура ѝ. Когато кадрите от този комплексен и задълбочен експеримент са възпроизведени на персонала на военноморските сили, всичко се изяснило.
Херинга-шпионин
Херингите се събират в милиони, което прави достатъчно лесно шпионската херинга на BBC да се вмъкне сред тях. Видеото долу разкрива странен звук, който се чува колкото повече роботът се приближава до пасажа. И без съмнение би бил познат на всеки на борда на шведска подводница през 1982 г.
Да, шпионската херинга чува същите рибешки пръдни, заради които Русия и Швеция едва не се сбиха.
На видеото се вижда също, че шведските служители не са единствените, които са привлечени от звука. Морските лъвове, които ловуват тази риба, принуждавайки огромния пасаж да навлезе в по-плитки води, където е по-лесно да ги хапнат, също са заинтригувани от симфонията.