Защо е по-студено на по-голяма надморска височина, въпреки че сме по-близо до Слънцето?

| от |

Добре известно е, че колкото по-високо се намираш на Земята, толкова по-студено става. Но все още има хора, които не разбират защо това е така, като някои се питат защо върховете на планините са по-студени, когато се издига горещ въздух, а други – защо върховете на планините са заснежени, когато са по-близо до Слънцето, отколкото земята.

Първо, може би е инстинктивно да приемем, че „по-близо до Слънцето = по-горещо“, но колко сте високо има малко значение за енергията, която получавате от Слънцето. Топлината, която усещаме на Земята, не е директна топлинна енергия от Слънцето, а резултат от слънчевата радиация, излъчвана от него (дължини на вълните в целия електромагнитен спектър, включително видимата светлина), която взаимодейства с частици на Земята.

Макар че това оказва влияние върху температурата на планетите, намиращи се на различни разстояния в нашата Слънчева система, Слънцето е на 151,88 милиона километра от Земята, което прави впечатляващата височина на Еверест от 8 849 метра доста нищожна.

Истинската причина, поради която по-високите надморски височини са по-студени, се дължи на това, че атмосферата на морското равнище е много по-плътна в сравнение с по-високите надморски височини. На Еверест, например, въздушното налягане е приблизително една трета от това на морското равнище, макар че то варира в зависимост от времето.

Когато въздухът се нагрява, той се разширява, като между молекулите му се образува повече пространство. В този пакет от топъл въздух молекулите са по-разпръснати. Тъй като е с по-малка плътност от заобикалящия го по-студен въздух, той се издига нагоре.

Но това не означава, че и планините трябва да са горещи.

„По-високите планини са по-хладни от по-ниските поради адиабатно нагряване: когато обем въздух се движи от ниска към висока надморска височина, той се разширява, защото е подложен на по-малко налягане; въздухът над него го притиска с по-малка тежест. И тъй като въздухът се разширява, температурата му се понижава“, обяснява НАСА.

„Хладната температура на въздуха замразява валежите и вместо дъжд пада сняг. Студеният въздух също така охлажда земята, така че когато падне сняг, вероятността той да се натрупа е по-голяма, отколкото да се разтопи.“

 
 
Коментарите са изключени за Защо е по-студено на по-голяма надморска височина, въпреки че сме по-близо до Слънцето?

Повече информация Виж всички