Ваксина с наночастици предпазва от бъдещите варианти на ковид-19 и други коронавируси

| от |

Новоразработена ваксина срещу група вируси, включително SARS-CoV-2, даде обещаващи резултати при мишки. Тя е част от стремежа за разработване на универсална ваксина срещу всички варианти на тези неприятни патогени. С помощта на наночастици с различни комбинации от части на вирусни протеини, наречени RBD, учените успяха да създадат реакции на антитела срещу няколко варианта на SARS-CoV-2 и други вируси – и, което е вълнуващото, те смятат, че подходящата смес от RBD може да помогне и за защита срещу бъдещи коронавируси.

SARS-CoV-2 е част от подгрупа вируси, наречени бетакоронавируси, подобни на SARS, или накратко сарбековируси. Първоначалният член на тази група е вирусът, причинил епидемията от SARS (тежък остър респираторен синдром) през 2002-4 г. Въпреки опасенията за потенциална глобална катастрофа, международните усилия в областта на общественото здраве успяха бързо да овладеят ситуацията. По данни на Световната здравна организация (СЗО) броят на смъртните случаи е 916, като в 29 държави са регистрирани общо 8 422 случая.

Съпоставете това с близкия до него SARS-CoV-2. За петте години от началото на пандемията ковид-19 СЗО е регистрирала над 777 милиона случая (към 19 януари 2025 г.). Знаем каква трагедия може да причини един сарбековирус и сме се убедили от първа ръка в жизненоважното значение на ваксинацията за ограничаване на разпространението и предотвратяване на смъртните случаи.

Разработените ваксини срещу SARS-CoV-2 несъмнено са ефективни, но вирусът продължава да създава проблеми с появата на нови варианти. В идеалния случай бихме искали ваксина, която да осигурява широка защита, дори когато вирусът започне да мутира. Това е същият проблем, който е в основата на разработването на различни универсални кандидати за ваксина срещу сезонния грип.

Авторите на новото проучване работят по този проблем – дори правят една стъпка напред с ваксинална платформа, която може да предложи защита не само срещу варианти на SARS-CoV-2, но и срещу бъдещи сарбековируси, които могат да се пренесат от животните в хората.

Те използват изчислителен подход, за да проектират наночастици с редица RBD на сарбековирусите. След това те имунизират мишки с тях. Някои от мишките са получили преди това съществуващите ваксини COVID-19, докато други са били имунологично наивни, което означава, че не са били изложени на сарбековирус.

Различните групи мишки получават първоначалните си инжекции, както и подсилващи дози, разпределени в продължение на няколко месеца, а периодично бяха вземани кръвни проби, за да се измери отговорът на антителата срещу различни варианти.

Бяха сравнени наночастици, показващи два (mosaic-2COMs), пет (mosaic-5COM) или седем (мозайка-7COM) различни вирусни RBD. Макар че 2COM и 5COM създават най-високи нива на антитела срещу някои варианти, като цяло проучването заключава, че mosaic-7COM е най-обещаващият вариант: „Той предизвиква по-мощни реакции срещу зоонотични сарбековируси и силно мутирали омикрони, което подкрепя използването ѝ за защита срещу варианти на SARS-CoV-2 и зоонотични сарбековируси“, пишат авторите в статията.

Засега тези резултати са ограничени до лабораторни мишки, но авторите пишат, че резултатите им „подкрепят интегрирането на изчислителни методи с проектирането на ваксини и по-нататъшната оценка на тези наночастици, особено mosaic-7COM, като потенциални пансарбековирусни ваксини“.

Когато става въпрос за спекулации относно следващата пандемия, която ще засегне човечеството, има много вируси, които се борят за нашето внимание – но си струва да си спомним, че никой не очакваше появата на ковид-19. Наличието на готова ваксина, която може да предпазва от други вируси от същия тип, би помогнало на света, ако историята някога се повтори.

 
 
Коментарите са изключени за Ваксина с наночастици предпазва от бъдещите варианти на ковид-19 и други коронавируси

Повече информация Виж всички