Мозъкът на прасе бе съживен 1 час след смъртта

| от |

Изследователите постигнаха значителен напредък във възстановяването на мозъчните функции след внезапен сърдечен арест. Китайски учени успяха да съживят мозъците на няколко прасета, които са били без кръвообращение в продължение на близо час, а тайната на успеха им е дошла от неочакван източник – черния дроб.

Внезапният сърдечен арест (ВСА), неочакваното спиране на сърдечната дейност, е основен проблем за общественото здраве в целия свят. Всеки ден само в САЩ около 1000 души са засегнати от него.

Когато сърцето на човек спре, съживяването му се превръща в надпревара с времето. В тази ситуация всяка секунда е от значение, тъй като дори няколко минути без кръвоснабдяване могат да причинят тежки и необратими мозъчни увреждания. И въпреки че има напредък в техниките за реанимация и поддържане на живота, процентът на оцелелите е нисък (между 8 и 23%) поради шока и мозъчните увреждания.

Сега обаче изследователите са открили начин да използват черния дроб за защита на мозъка. Така значително се увеличава времето, с което медицинските лица разполагат, за да реанимират пациента, което може да спаси хиляди човешки живот в бъдеще.

В последното си проучване екип, ръководен от Сяошун Хе от университета Сун Ят-Сен в Китай, изследва мозъците на 17 тибетски малки прасета, отгледани в лаборатория, за да разбере как черният дроб влияе върху възстановяването на мозъка след исхемия от СА.

Процесът е бил малко ужасен. Изследователите са взели мозъците на прасетата, след като животните са били подложени на различни нива на исхемия в продължение на 30 минути. Едната група е била подложена само на мозъчна исхемия, а другата – и на чернодробна. Имало е и контролна група, която не е била подложена на исхемия.

Изследването на извадените мозъци показа, че групата, която е имала и мозъчна и чернодробна исхемия, е с най-тежки увреждания, а контролната група – с най-леки.

След това екипът се опитва да съживи мозъците чрез система, състояща се от изкуствено сърце и бели дробове. В една от групите към тази система е включен и черен дроб на здраво прасе чрез техника, известна като нормотермична машинна перфузия (НМП). Тази машина поддържа нормална температура на органите и ги снабдява с кислород и хранителни вещества в опит да възстанови функционирането на клетките. В този случай НМП е подпомогната от черния дроб.

Удивително е, че екипът е установил значителни разлики във възстановяването на мозъка в зависимост от това дали той е бил свързан с черния дроб. При тези, които не са били свързани, е настъпило краткотрайно съживяване на електрическата активност около 30 минути след включването им към системата. Тази активност след това намалявала в продължение на няколко часа. За разлика от тях, мозъците, които са били свързани с чернодробната система, са показали продължителна електрическа активност до 6 часа, след като са били съживени.

Свързаните са показали и по-ниски нива на протеина S100-β – биомаркер за мозъчно увреждане, а мозъчните им корти и хипокампи са изглеждали по-здрави.

Изследователите също така експериментирали с различни времеви забавяния за системата с чернодробно подпомагане, за да видят колко дълго могат да издържат мозъците, преди да се увредят необратимо. Мозъците били свързани към системата за интервали, вариращи от 30 минути, до 50 минути, 60 минути и 240 минути и е било установено е, че все още могат да се възстановят, дори когато не са имали приток на кръв в продължение на 50 до 60 минути, като 50 минути е най-оптималното време.

„Резултатите от настоящото проучване показаха решаващата роля на черния дроб в патогенезата на мозъчното увреждане след СА. Тези открития хвърлят светлина върху нова стратегия за кардио-пулмонално-чернодробно-мозъчна реанимация“, заключава екипът в своето изследване.

„Следователно прозренията, получени от настоящите и бъдещите проучвания, имат потенциала да намалят леталния край и да подобрят резултатите за пациентите, преживели СА.“

 
 
Коментарите са изключени за Мозъкът на прасе бе съживен 1 час след смъртта

Повече информация Виж всички