Има някои болести с доста цветущи имена, но те рядко им отговарят. Има например Синдром на ходещия труп (Синдром на Котард), който обаче няма нищо общо със зомбита, а е рядко невропсихиатрично състояние, при което човек си мисли, че е мъртъв. Или пък Синдром на извънземната ръка, която обаче не е обладан от НЛО крайник, а заболяване, при което ръцете на човек се движат без неговата съзнателна воля.
Но малко състояния имат толкова драматично несъответствие между името и реалната болест като Синдрома на експлодиращата глава.
Какво е Синдромът на експлодиращата глава?
Може би ще бъдете разочаровани (като нас) да научите, че синдромът на експлодиращата глава всъщност не кара главата на човек да експлодира…
Той е разстройство на съня, характерно с чуване на трясъци, взривове или други силни шумове, като обикновено те се случват внезапно, точно когато се унасяме или когато се събуждаме през нощта, понякога придружени от ярки проблясъци светлина и мускулни спазми.
„Странното е, че това се случва, когато хората всъщност не спят“, обяснява професор Брайън Шарплес, експерт по болестта, в интервю за подкаста Science Focus на BBC. „Но им се струва, че спят, защото когато се появи синдромът, хората наистина са в състояние на дълбока релаксация, което се случва точно преди сън.“
И така, представете си, че сте в това дълбоко отпуснато състояние, тогава изведнъж се случва следното:
„Започнах да чувам шумове, звучаха като статично електричество и ставаха все по-силни и по-силно, докато не чух взрив като звънец на вратата. Толкова силно, че исках да изкрещя. Но не можах. Тялото ми не се движеше. Усетих ужасна болка в главата, заедно с електричество в ръцете, гърба и краката. Очите ми на този етап бяха широко отворени, зрението ми бе пълно с точки и цветни петна. Мислех, че получавам гърч или инсулт.“ Това пише потребителят Planetmclulu в сайта Bored Panda.
Какво причинява синдрома?
Има няколко теории, но нито една не се приема като окончателна.
Настоящите изследвания имат доста добра представа за това какво се случва поне механично: „Когато заспим, ретикуларната формация на мозъчния ствол (част от мозъка ни, която участваща в съзнанието) обикновено започва да възпрепятства способността ни да се движим, както и да виждаме и чуваме неща“, обяснява Алис Грегъри, професор по психология и главен изследовател, в статия за The Conversation.
Синдромът на експлодиращата глава обаче вероятно е знак, че нещо се е объркало в този процес.
„Когато изпитваме „експлозията“, това може да се дължи на забавяне на този процес“, продължава Грегъри. „Вместо ретикуларната формация да изключи слуховите неврони, те може да се задействат веднага.“
Хората със синдрома често нямат наблюдения какво конкретно го задейства, но често го свързват със стрес или понякога с лекарства.
„Но каквато и да е причина, нарушенията на съня и безпокойството изглежда биха могли да бъдат спусък, както и дори генетична мутация на хромозома 19“, обяснява Шарплес.
„Ако имате неспокоен сън или сте жертва на часова разлика, или особено ако пиете алкохол или кофеин преди да заспите, е много по-вероятно да изпитате тези странни преживявания.“
Разбира се, за малка част от хората причината е очевидна: те смятат, че силните звуци, които чуват, са доказателство за свръхестественото.
Опасен ли е синдромът?
Казано просто: не. Често е страшно, понякога изтощително и досадно, но не е по същество опасно.
„Въпреки че могат да бъдат драматични и страшни, епизодите са относително безобидни“, обяснява Шарплес в изявление. „Малък процент от хората обаче ги имат толкова редовно, че нормалните модели на сън са им нарушени, а други се тревожат, че епизодите може да са знак, че нещо сериозно не е наред с психическото или физическото им здраве.
Всъщност най-лошият ефект от синдрома вероятно е психологически. За малцина, които изпитват експлозиите всяка нощ – или дори по-често – заспиването може да се превърне в трудна задача, особено ако не знаете какво се случва.
„Надяваме се, че бъдещите проучвания ще помогнат да се идентифицират ефективни възможности за лечение за хората, които страдат от тежък Синдром на експлодиращата глава“, каза Шарплес.
Може ли да се лекува?
Както може би вече сте се досетили от липсата на солидни данни за състоянието, в момента няма известно лечение. Добрата новина обаче е, че за повечето хора той всъщност не е проблем.
„Проучване на Гаутам Гангули, невролог от Медицинския факултет на Университета на Южна Калифорния, предполага, че най-доброто лечение може да бъде просто успокоението, че състоянието е доброкачествено, а не индикация за нещо по-сериозно“, пише лекаря Род Танчанко.
Ако това не помогне, има различни лекарства, които могат да бъдат предложени – както лекарства против гърчове, така и лекарства против тревожност. Все пак окончателното медицинско мнение е, че няма много твърди доказателства в подкрепа на употребата на което и да е фармакологично лечение.