Проучването разглежда конкретно неудобните първи срещи с колеги или приятели на приятели, които все още не познавате, и как задаването на въпроси влияе на това как ви възприемат околните.
„Представете си следния сценарий: срещате нов колега за първи път на фирмено парти. Завързвате разговор и той започва да ви разказва забавна история. Вие сте заинтересовани и ангажирани и задавате няколко въпроса, които насърчават колегата да доразвие подробностите на историята“, пише екипът в своето проучване. „След като разказът свърши, разменяте любезности и се разделяте. По-късно осъзнавате, че колегата ви не е задал никакви въпроси за вас, а вие не сте имали възможност да разкриете много информация за себе си. Кой в крайна смека е направил по-добро впечатление?“
Въпреки че да разкажеш забавна история може да изглежда, че прави по-добро впечатление, след по-задълбочено проучване, те установяват, че може и да не е така.
В поредица от изследвания екипът свързва участниците с партньор за разговор в реалния живот и чрез онлайн чат. Единият партньор в чата е помолен да зададе редица въпроси на другия, без той да знае за тази молба. След това участниците са помолени да оценят своя партньор в разговора, както и колко въпроса според тях е задал другият партньор.
Според екипа тези изследвания подкрепят хипотезата им, че „хората харесват повече партньорите си, когато те задават повече въпроси, защото хората, които задават повече въпроси, са възприемани като по-отзивчиви“.
При третия експеримент екипът разглежда стари данни от проучване на бързи запознанства, които според тях са идеална среда поради мотивацията на участниците да направят добро първо впечатление възможно най-бързо. В идеалния случай в предишното проучване те са помолени да оценят партньорите си, както и дали биха се съгласили на втора среща.
„Обучихме изкуствен интелект като „детектор за последващи въпроси“, който приложихме към нашите данни от бързи срещи (и може да се приложи към всякакви текстови данни, за да се разбере по-задълбочено динамиката на задаване на въпроси)“, обяснява екипът в своето проучване. „Установеният от алгоритъма процент на последващи въпроси показа, че хората по време на бързите запознанства, които задават повече последващи въпроси по време на срещите си, са по-склонни да получат съгласие за втора среща, което е поведенчески показател за симпатия. Установихме също така, че въпреки устойчивите и благоприятни ефекти от задаването на въпроси, хората не очакват, че то увеличава междуличностното харесване.“
Така че, въпреки че понякога може да се затруднявате в разговора, един малък удобен трик за първите срещи, когато сте под голямо напрежение, е да задавате въпроси и след това още въпроси, за да демонстрирате колко отзивчиви сте и може би да изглеждате малко по-симпатични.