Периодът между двете световни войни в Германия е изпълнен с икономически затруднения и политическа нестабилност. Рур, индустриалното сърце на Германия е окупирано от французите, а правителствата във Ваймарската република се сменят през няколко месеца. Крайнолеви и крайнодесни движения бележат възход на фона на цялостната ситуация.
Хиперинфлацията и срива на германската икономика през 1923 г. създават благоприятни условия за възхода на определени политически движения, сред които е и национал-социалистическата германска работническа партия. Според Хитлер и неговите сподвижници моментът е идеален за революция. Черпейки вдъхновение от похода към Рим на Мусолини, Хитлер смята да привлече на своя страна ключови политически фигури от Бавария и заедно да тръгнат към Берлин, където да свалят Ваймарската република.
Хитлер иска да привлече на своя страна т.нар. "Баварски триумвират" - генералният държавен комисар Густав Ритер фон Кар, генералът от армията Ото фон Ласов и началникът на полицията в Бавария Ханс Ритер фон Зайсер. И тримата имат симпатии към национализма и не се притесняват да не изпълняват заповеди от най-висше ниво.
Така нареченият "Бирен пуч" е бил планиран за 10 срещу 11 ноември 1923 г. Датата е изместена на 8 ноември, след като става ясно, че Густав Ритер фон Кар ще държи реч в бирарията Бюргербройкелер, където се очаква да присъстват и фон Зайсер и фон Ласов. Планът на Хитлер е да обгради бирарията и да убеди Баварския триумвират да се присъедини към каузата му. Следващата стъпка е превземането на ключови сгради в Мюнхен.
Нещата обаче не се развиват според първоначалните очаквания. Около 20:30 часа на 08.11.2023 г. Хитлер и сподвижниците му нахлуват в бирарията Бюргербройкелер. Хитлер прекъсва речта на фон Кар, като се качва на една маса стреля с пистолет и обявява, че революцията е започнала. Той заявява, че сградата е обкръжена, казармите и полицейския участък са превзети, а местното и националното правителство са свалени.
Хитлер отвежда Кар, Зайсер и Ласов в едно от помещенията в бирарията и им обяснява плана си, като ги заплашва с оръжие. Той отбелязва, че в пистолета си има 4 куршума, по един за всеки от тях и за самия него, не постигнат съгласие. По-късно в бирарията се появява и Ерих Лудендорф, герой от Първата световна война. Появата му склонява Кар, Зайсер и Ласов да съдействат на Хитлер.
На Хитлер му се налага да напусне временно бирарията. Той оставя нещата в ръцете на Лудендорф, което се оказва голяма грешка. Когато се връща обратно, Хитлер установява, че членовете т.нар. Баварски триумвират са се отказали от дадената си дума и са напуснали сградата. Той осъзнава, че без тяхната подкрепа планът му за преврат няма да успее.
Въпреки това Хитлер и Лудендорф решават да превземат Мюнхен. На следващия ден те повеждат група от около 2000 души. Нацистите успяват да преминат през първата полицейска блокада, но не и през втората. След кратка престрелка бунтовниците са сломени и се разбягват. Загиват 14 нацисти и 4 полицейски служители. Ерих Лудендорф е арестуван. Хитлер намира убежище при свой приятел извън Мюнхен, но е заловен два дни по-късно.
Хитлер е осъден на 5 години затвор. Той прекарва зад решетките само девет месеца. Хитлер определя престоя си в затвора като "безплатно образование за сметка на държавата". По това време той пише Библията на национал-социалистите "Моята борба".
Най-ценният урок за Хитлер, научен от Бирения пуч е, че той може да стигне до властта с легални стъпки, а не с насилие. Така започва походът на нацистите към властта, който завършва с назначаването на Адолф Хитлер за канцлер през 1933 г.