Андерш Брайвик, норвежкият масов убиец, съди страната си за ''нечовешките'' условия в затвора, в който лежи. Според чужденците, които попадат там, институциите са повече от луксозни, дори ги определят като "затворническа утопия".
За титлата ''най-приятен'' и ''най-хуманен'' затвор се борят две институции в Норвегия.
Обитателите на затворническия остров в Бастой, на юг от Осло, могат свободно да се разхождат и да излизат на паша с животните, отглеждани в затвора. Позволено им е да готвят, да карат ски, играят тенис и карти. Имат собствен плаж и дори ферибот, който прекарва хората по различните точки на острова. Следобедите малка част от персонала наблюдава 115-те затворници. "Имаме нещо в поправителната ни система, което в Норвегия наричаме "принцип за нормалност". Животът в затвора не трябва да се различава от обикновения", казва началникът му Том Еберхарт.
Другият ''хуманен'' затвор се намира в Халден, близо до границата с Швеция. През 2014 година финландска ТВ компания кани бивш ръководител на затвор от Америка, за да го оцени. Той определя мястото като твърде либерално. Обитателите му имат огромна работилница с различни инструменти и напълно обзаведено музикално студио. Всички затворници в Норвегия могат да учат, докато излежават присъда и да гласуват.
Когато първоначално затворниците постъпват там, те са строго охранявани и след време се преценява дали да им се даде повече свобода. На по-късен етап с наближаването края на присъдата, затворниците се преместват в къщи, като по този начин се цели по-бързото им приспособяване към нормалния живот.

Затворниците имат достъп до компютър, снимка: Getty Images
Какъв е затворническият свят Андерш Брайвик, осъден за убийството на 77 души през 2011 година?
- Три килии - по една за спане, учене и за упражнения, както и дневен достъп до двора;
- Възможност за четене на вестници, гледане на телевизия и видео игри;
- Достъп до компютър без интернет;
- Възможност сам да готви храната си и да се грижи за прането си;
- Право на телефонни разговори с жени;
- Възможност да контактува с персонала на затвора, адвокати, църковни и медицински служители, само че през стъклена ограда
Брайвик е един от 94-те затворници, които са осъдени превантивно и могат да бъдат задържани и след максималната присъда в Норвегия от 21 години, ако са риск за обществото.
Близо 35% от обитаващите затвори в Норвегия са чужденци. Голяма част от тях са от Полша, Румъния, Литва. На тях им е трудно да се адаптират заради езика, различната култура и страхът, че ще бъдат депортирани в родината си, споделя директорът на затвора в Халден Жан-Ерик Сандли
След като са пуснати на свобода, голяма част от затворниците не се провиняват отново. Нивото на престъпност от рецидивисти в страната - 20% е едно от най-ниските в световен мащаб. Във Великобритания е 45%, а в САЩ е над 76%.
Въпреки това, никоя друга държава в света не проявява интерес да превърне институциите за лишаване от свобода по "хуманни" и близки до нормалната среда на живот.