Десницата, изглежда, ще спечели най-много места в изборите за Европейски парламент идната седмица, но минималното й предимство в анкетите предполага, че шансовете й да си осигури председателското място в Европейската комисия са под въпрос, предаде Ройтерс.
Според анализ на национални анкети, извършени от агенцията "Полуоч 2014", в изборите между 22 и 25 май Европейската народна партия (ЕНП) ще вземе 212 места - с три повече от съперниците от групата на социалистите и демократите. Така при 751 евродепутати общо се очаква 70 на сто от местата да се поделят между четирите основни политически течения в Европа - десен център, ляв център, либерали и зелени. Около една четвърт от местата се очаква да бъдат спечелени от антиевропейски протестни партии с крайнодясна или ултралява насоченост - два пъти повече, отколкото в досегашния Европарламент, избран през 2009 г. Това се дължи най-вече на разочарованието на избирателите от високата безработица и слабия икономически растеж, отбелязва Ройтерс.
Според правилата на ЕС, въведени през 2009 г., партията, спечелила изборите, има най-добри шансове да издигне своя кандидат на поста председател на Европейската комисия - една от най-влиятелните позиции в Брюксел. Но дори и десните да победят на косъм в изборите, както сочи публикуваното днес изследване, социалистите ще имат повече възможности да си осигурят подкрепа от другите леви партии, което потенциално би им дало мнозинство в парламента.
Тъй като номинацията за председател на Еврокомисията трябва да бъде одобрена с парламентарно мнозинство, социалистите ще имат основание да твърдят, че техният кандидат има по-голямалегитимност от съперника си от ЕНП. Номинацията в крайна сметка ще бъде направена от лидерите на страни членки на ЕС, които щетрябва "да вземат под внимание" резултатите от изборите, когато определят своя избор, подчертава Ройтерс.
ЕНП номинира 59-годишния Жан-Клод Юнкер - бившия премиер на Люксембург и главен брокер по време на дълговата криза в еврозоната, за наследник на португалеца Жозе Мануел Барозу, който е начело на комисията от 2004 г.
Социалистите пък подкрепят кандидатурата на 58-годишния германец Мартин Шулц - сегашен председател на Европейския парламент. Той води активна ка я да се харчат повече пари с цел да се създават работни места за младите хора.
Алиансът на либералите и демократите, известен като АЛДЕ, избра бившия белгийски премиер Ги Верхофстад за свой кандидат за шеф на Еврокомисията. Според анализа на "Полуоч 2014" обаче либералите могат да разчитат само на 63 места.
И трите главни партии вероятно ще загубят места за сметка на крайната десница и на крайната левица, сочи проучването. Засега обаче е неясно доколко тези две групи на двата крайни политически полюса ще могат да се координират и какво влияние ще могат да спечелят.