Какво би станало, ако влезем да се къпем в езерото Натрон

| от |

Впечатляващи снимки на животни, „превърнати в камък“ от разяждащите води на езерото Натрон завладяха света, след като фотографът на дивата природа Ник Бранд засне хрупкавите трупове в региона през 2013 г. Дали обаче, ако човек падне в танзанийското езеро, ще стане по същия начин? Не, поне не мигновено… но не би му било и особено приятно.

Разни легенди от националния парк Йелоустоун ни напомнят за това какво може да се случи, ако някой се подхлъзне и падне в грешните води – като, например, хората, които се разтварят в горещите извори на парка. Условията на езерото Натрон всъщност обаче може да запазят останките на човек в много добро състояние, ако безжизненото му тяло потъне в него.

Вулканът Ол Дойньо Ленгай

Защо езерото е толкова смъртоносно?

Всъщност, не особено.

Езерото Натрон е дом на редица диви животни, може би най-фамозни от които са ятата фламингото, които небрежно газят във водите му. Които пък могат да се похвалят с pH от почти 12 – близо до силата на домашната белина. Това е и причината езерото да е толкова популярно за тези птици – просто хищниците не могат да оцелеят много дълго в такава вода.

Що се отнася до това защо водата е такава: защото се намира след Ол Дойньо Ленгай, единственият вулкан на планетата, който изригва една от най-странните лави на Земята – натрокарбонатит. С течение на времето соленото езеро е абсорбирало натриев карбонат и други минерали от натрокарбонатита от околните хълмове, което прави водата силно алкална.

Така полученото pH е достатъчно, за да изгори кожата и очите на повечето животни и да убие тези, които се задържат твърде дълго в нея.

Какво ще се случи, ако влезе човек?

Фламингото имат здрава, люспеста кожа, която го предпазва от водата, но хората са малко по-меки и нежни, за да се справят с нея. Най-напред, топлината от водата в езерото Натрон понякога достига до 60°C.

След това има остри като бръснач бучки сол, които почти оставиха оператора Мат Еберхард блокиран в разяждащите води, след като неговият ховъркрафт задира дъното по време на заснемането на „A Perfect Planet“ на BBC.

Изключителната соленост на езерото не би ви превърнала в камък като погледа от Медуза, но, разбира се, ще ви щипе адски, ако имате някакви рани по кожата.

И най-накрая имаме високата алкалност, почти като на белина, която също е доста изгаряща, колкото по-дълго се задържим във водата. В зависимост от валежите точното pH се променя, но в най-лошия случай ще получим корозивни изгаряния.

Не е известно със сигурност как животните от фотосерията на Бранд са загинали; възможно е някои да са умрели от естествена смърт и след това да са паднали във водата. Друга теория се съсредоточава около уникалната огледална повърхност на водата, която дезориентира птиците, понякога карайки ги да се блъснат в езерото.

Ако се удавите или тялото ви бъде хвърлено в Натрон, високото съдържание на сол във водата ще спре процеса на разлагане, което означава, че ще се запазите като туршия в саламура. Може дори да се превърнете в хрупкавите същества от снимките, ако водата се изпари достатъчно, за да се разкрие тялото ви и да се изсуши.

„Откривайки тези животни по брега на езерото Натрон, си помислих, че са те необикновени – всеки малък детайл, перфектно запазен до върха на езика на един прилеп, до малките косми по лицето му“, казва Бранд. „Солта кара съществата да се калцират, перфектно запазени, докато изсъхват.“

Ако не ви харесва идеята да се превърнете в солена статуя, винаги можете да използвате другия воден начин за обработка на тела: аквамация.

Lake Natron (Tanzania) – 2017-03-06 (very early in rainy season) – satellite image (cropped)

Падал ли е някой някога в езерото Натрон?

Имаше няколко катастрофи с хеликоптери, които включват езерото, някои от които може да са се случили по същата причина, поради която много мигриращи птици се озовават във водата. В едната, през 2007 г., катастрофират група фотографи на диви животни.

„Хеликоптерът удари водата и просто се разби на парчета“, казва Бен Хърбъртсън пред The ​​Sydney Morning Herald. „Първото нещо, което усетих, беше, че съм в езерото и водата ми изгаряше очите.“

Хърбъртсън и неговият екипаж оцеляват с помощта на местното племе масаи, които правят бастуните си в импровизирани носилки, за да ги изнесат от водата. Но все пак това е лошо преживяване.

„Беше толкова горещо, че можеше да се дехидратираш за около половин час“, каза още той. „Потта се стичаше по челото ми и така сярата отиваше в очите ми.“

Явно езерото Натрон не е приятно място за плаж.

 
 
Коментарите са изключени за Какво би станало, ако влезем да се къпем в езерото Натрон

Повече информация Виж всички