Без значение колко странни и нелепи неща, повечето хора сънуват, без да си дават съзнателна сметка, че го правят. Това обаче не се отнася за всички – някои хора могат да правят т. нар. осъзнато сънуване, при което се усещат, че съниуват в самия си сън. Разбирате, че това е желано умение и сега има различни приложения, които помагат на хората да го постигнат по различни начини.
Ново проучване на невролози от Северозападния университет предостави първите в историята доказателства, че конкретно един специфичен метод, известен като целенасочено реактивиране на осъзнатостта (targeted lucidity reactivation, TLR), може действително да помогне на хората да се научат да сънуват ясно с минимални технически изисквания.
Осъзнатото сънуване е нещо като суперсила и хората искат да я използват за различни цели. Например някои го търсят заради свойството му, подобно на виртуалната реалност, за да могат да решават проблеми или да упражняват умения. В други случаи явното сънуване се използва терапевтично, за да помогне на хората да се справят с кошмарите.
В лабораторни условия хората, които постигат това осъзнаване, са в състояние да потвърдят, че го правят, като предават специфични сигнали на експериментаторите и отговарят на въпроси, зададени им по време на съня. Това означава подобно състояние има значителна стойност за науката, не само за изследване на самото спане, но и за разбирането ни за съзнанието.
Въпреки своята привлекателност обаче, осъзнатият сън е рядкост. В едно проучване около 50% от включените в извадката не са имали такова нещо през живота си, докато около 20% съобщават, че са имали поне един месечно.
В същото време в интернет има многобройни сайтове, които твърдят, че могат да научат хората да сънуват така, като използват стратегии като водене на дневник на сънищата, събуждане за определени периоди от време през нощта, приемане на хранителни добавки, повтаряне преди заспиване на намерението ни да сънуваме осъзнато и т.н. Някои препоръчват да свикнем да си задаваме въпроса дали сънуваме или не, докато сме будни, с надеждата, че ще го направим и по време на сън, докато други съветват да ползваме специфични устройства, които доставят специфични сензорни стимули, докато спим.
Съществуват множество варианти, но малко изследвания са проучвали доколко те са ефективни, особено за хората в домашни условия, които не разполагат със скъпи технологии.
В новото си проучване професор Кен Палер и колегите му набират 26 участници, на които задават редица критерии като дали притежават телефон с операционна система Android, дали си спомнят да са сънували поне 3-4 съня седмично, дали са спали поне 7-8 часа на нощ и дали очакват да могат да заспят отново, ако бъдат събудени 2 часа преди обичайното си ставане.
Предишният опит с осъзнати сънища не е бил част от критериите за участие.
От първоначалната кохорта 19 отговарят на всички изисквания. На тях след това им е предоставено приложение за смартфон, в което се използва адаптирана версия на метода целенасочено реактивиране на осъзнатостта – експериментална техника в областта на осъзнатото сънуване, която съчетава аспекти на реактивирането на паметта със сензорни сигнали, за да повиши шансовете за провокиране на такъв сън. Техниката обикновено включва използването на фини сензорни стимули – звуци или леки вибрации – по време на REM фазата, които съответстват на сигналите, изпитани в будно състояние.
Преди да заспят, участниците тестват силата на звука на приложението, за да се уверят, че то няма да ги събуди напълно, но все пак може да бъде засечено, когато е разположено близо до възглавницата им. Преди да затворят очи, приложението дава указания на всеки участник, включително инструкции за осъзнаване на физическото, умственото и емоционалното им състояние и за възприемане на подробности за заобикалящата ги среда.
Ако участниците се събуждат през нощта, те трябва да отбележат дали приложението е причинило това. Освен това те попълват и дневник за сънищата си.
За да се определи дали приложението е отговорно за предизвикването на осъзнат сън или той е резултат от очакването или нарушенията на съня, втори експеримент се съсредоточава върху 120 потребители на това приложението плюс контролната група, която получава фиктивни или никакви звукови сигнали, докато спят.
Резултатите показват, че през първата нощ на експеримента 17% от лицата, които получават истински звуков сигнал от приложението, са сънували осъзнато. Това се повтаря и през втората нощ, но само 5% от контролната група съобщават за осъзнати сънища.
Доказателствата за такъв сън в дневниците на участниците също са интригуващи. Един от тях пише, че е бил в работния си офис и колегите му са реагирали на звук и са определили какъв е той. В друг случай участник описва, че в съня си е бил все по-разочарован, докато е търсил източника на звука, докато не осъзнава, че това е сигналът от приложението.
„Това е драматично увеличение, тъй като дори един такъв сън седмично се счита за доста голям брой за повечето хора, които ги имат“, казва Карен Конколи, постдокторант по психология в Северозападния университет, в изявление.
„Целта на тези изследвания беше да разберем колко осъзнати сънища можем да предизвикаме само със смартфон и да определим отправна точка за напред“.
Възможността да ровичкаме в сънищата си въвежда шанс за повече хора да ги променят, обяснява Палър. „Прилагаме подход за сънно инженерство, за да използваме съня за лични ползи, за практикуване на умения, за решаване на проблеми и за духовно и личностно израстване.“
Важно е да се отбележи, че предишни изследвания сочат, че преживяването на такъв сън може да повлияе положително на настроението на човек на следващия ден: „Някои проучвания показват, че на следващия ден след като хората често съобщават, че се чувстват по-щастливи и по-малко стресирани“, казва Конколи.
Според Палър следващата стъпка в това изследване е да се проучат възможностите методологията да се интегрира в дрехи, което би позволило на участниците да спят по-добре без устройството до тях.