Опасно ли е да си задържаме кихането?

1020px-Mannetje_dat_zit_te_niezen,_Bestanddeelnr_909-0015
Снимка: Harry Pot / Anefo, CC0, via Wikimedia Commons

Да, за малцина "късметлии" има рискове - от разкъсване на дихателната тръба до издуване на лицето. За щастие, към момента клишето с изскачането на очите е все още само троп от филмите.

Сезонът на сенната хрема е тежък за хората с алергии. Очите сълзят, гърлото гъделичка и просто не можете да спрете да кихате. Такива симптоми съвсем скоро се появяват при мъж, докато шофира - решавайки, че е по-добре да се сдържи, за да не причини някоя катастрофа, той си стиска носа и си затваря устата... Но това му решение води до много неприятен страничен ефект.

Малко по-късно шофьорът започнал да усеща силна болка във врата и получил оток. Когато пристигнал в спешното отделение, във врата му се чувало пукане, известно като крепитус, а рентгеновата снимка показва хирургичен емфизем - травматично нараняване, при което въздухът изтича под кожата. Причината? Смята се, че това е първият известен случай на такова разкъсване, причинено от задържане на кихавица.

Друг случай на крепитус след задържане на кихането се случва на 34-годишен мъж, който скоро след това започва да изпитва болки при преглъщане, а гласа му се променил. Лекарите успели да чуят знака на Хамън - звук, който се появява, когато сърцето бие срещу тъкан, изпълнена с въздух. Впоследствие те назначават сканиране, което показва, че мъжът е разкъсал задната част на врата си.

"Спирането на кихането чрез блокиране на ноздрите и устата е опасна маневра и трябва да се избягва", пишат авторите за казуса. "Тя може да доведе до множество усложнения като пневмомедиастинум, перфорация на мембраната на тъпанчетатая и дори мозъчна аневризма."

Задържането може също така да влоши вече съществуващи наранявания, като например в случая на 38-годишен мъж, който се опитва да задържи кихането така, че да се подуе само дясната му буза. Оказало се обаче, че човекът се разхождал с недиагностицирана фрактура на десния горночелюстен синус, която причинява подкожен емфизем на лицето...

Тези случаи са редки, но показват, че едно такова въздържане може да причини серозни вреди. Може би не е изненадващо, че то може да бъде опасно, като се има предвид, че скоростта на изтласкания въздух от тялото може да стигне скорост до 56 км/ч.

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни