Фрида Кало е една от най-ярко светещите звезди в мексиканската култура. Днес доколко тя е позната на масовата аудитория, остава спорен въпрос. Нарастващата популярност, която би гарантирало лансирането на новата кукла "Барби" с нейния образ обаче, не е по-важна за мексиканците от високата стойност на творчеството й.
Още преди време редица хора се обявиха против пускането на куклата "Барби-Фрида Кало", заради изкривяването характерния образ на мексиканската художничка.
Сега вече и мексиканският съд забрани на американската компания "Мател" да пусне на пазара в Мексико кукла Барби с лика на Фрида Кало (1907 - 1954), като по този начин удовлетвори иск на семейството на художничката, предаде Франс прес.
"Решението веднага влиза в сила, но "Мател" може да го обжалва - поясни адвокатът на семейството на художничката Пабло Сангри. "Очакваме семейството на Кало да заведе подобен иск в САЩ, за да може и там да бъде забранена продажбата на куклата."
Заповедта към "Мател" е да се въздържа от всякакви действия, свързани с имиджа и творчеството на Фрида Кало.