Какво е Лунната нова година и как въобще работят лунните календари

mark-tegethoff-NbgQfUvKFE0-unsplash
Снимка: Photo by Mark Tegethoff on Unsplash

Поне от неолита хората са създавали календари, за да следят променящите се сезони. Днес ние използваме григорианския календар, въведен през 1582 г. от папа Григорий XIII. Той е слънчев календар, при който една слънчева година се измерва с едно завъртане на Земята около Слънцето и е еквивалентна на 365,2422 дни. Но слънчевите календари не са единственият начин за измерване на времето. На 22 януари Китай проведе своята нова година и така навлезе в годината на заека според лунния си календар.

Red lanterns on display during Chinese New Year in San Francisco

Червени фенери, изложени по време на китайската Нова година в Сан Франциско

Какво е лунен календар?

Лунните календари се основават ("изненадващо") на лунния цикъл. Един техен месец е 29,5 дни, така че периодът на календара е 12 лунни дни, което означава, че стандартната година е по-малка от слънчевата: 354 дни и няколко часа.

Ислямският календар Хеджира има месеци, които продължават или 29 или 30 дни като всеки от тях започва от първата поява на нашия естествен спътник след новолунието. Месеците в лунния календар преминават през сезоните на слънчевия в продължение на 33-34 лунни години.

Какво представляват лунно-слънчевите календари?

Други календари пък възприемат хибриден подход. Те са лунно-слънчеви и използват лунните цикли, за да диктуват месеца, но го изравняват със слънчевия календар като въвеждат високосни месеци на всеки няколко години, за да компенсират разликата.

Лунно-слънчевите календари се прилагат в много култури още от древни времена - използвани са от инките, вавилонците, египтяните и келтите. Други все още се използват и днес, като еврейският, календарът от семейството на индуистките календари и календарите, произхождащи или повлияни от традиционния китайски.

Защо някои религиозни празници променят датата си?

Докато повечето страни използват григорианския, лунният и лунно-слънчевият календар се използват за изчисляване на религиозните празници във всяка култура. Датата за Великден при християните и Песха при евреите зависи от първото пълнолуние след северното пролетно равноденствие (въпреки че поради високосните месеци в еврейския календар това може да се промени).

Месецът Рамадан е деветият в ислямския календар и продължава от първата поява на полумесеца до следващата. Хиндуисткият фестивал Холи пък се празнува при пълнолунието на месеца фалгун в индуисткия календар.

Кога е китайската нова година?

Вариантите на китайския календар са повлияли на много календари в Синосферата, а най-популярният му празник – Пролетният фестивал, сега известен като китайската Нова година – е повлиял на празненствата на Лунната Нова година в много други азиатски страни и култури. Той се пада на новолуние, в период, който според григорианския календар е между 21 януари и 20 февруари.

Думата "календар" е взет от kalendae, с което се обозначава първия ден от месеца в римския календар, свързан с глагола calare "да извикам", който пък се отнася до "викането" на новолунието, когато е било видяно за първи път. Латинската дума calendarium означава "счетоводна книга, регистър" (тъй като тези сметки са се уреждали и дълговете се се събирали на kalendae на всеки месец). Латинският термин е възприет в старофренския като calendier (както и в нашия речник) и оттам в средноанглийски като calender от 13 век.

Всъщност ходът на слънцето и луната са най-явните редовно повтарящи се природни събития, именно заради което са изключително полезни за отчитане на времето, а в предмодерните общества по света луната и годината са били най-често използвани като времеви единици. Въпреки това римският календар съдържа останки от много древна предетруска 10-месечна слънчева година.

Първите записани физически календари - зависещи от развитието на писмеността в древния Близък изток - са египетските и шумерските от бронзовата епоха.

По време на ведическия период Индия разработва сложна методология за отчитане на времето и календари за ведическите ритуали. Според Юкио Охаши, календарът Веданга в древна Индия се основава на астрономическите изследвания през ведическия период и не е извлечен от други култури.

Голям брой календарни системи в Древния Близък изток са базирани на вавилонския, датиращ от желязната епоха, сред които календарната система на Персийската империя, която на свой ред дава пък началото на зороастрийския и еврейския календар.

Голям брой елински календари са разработени в класическа Гърция и по време на елинистическия период те дават началото на древния римски календар и на различни индуистки календари.

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни

  • Истории
  • Техно
  • Какво е Лунната нова година и как въобще работят лунните календари