Ясно е, че алкохолът нарушава функциите на мозъка. Ето защо полицаите ви карат да ходите по права линия и да докосвате носа си, когато подозират, че сте пили: това са едни от първите неща, които се влошават след тежка нощ.
Но едно ново проучване показва, че честата консумация на алкохол може да има и някои доста неприятни последици в дългосрочен план. "Разгледахме как алкохолът влияе на мозъка с напредването на възрастта", казва в изявление Алберто Фернандо Оливейра Жусто, докторант в Медицинския университет в Сао Пауло, Бразилия, и съавтор на статията.
"Установихме, че тежката консумация е пряко свързана с признаци на увреждане в мозъка", обясни той, "а това може да доведе до дългосрочни последици за здравето, което може да повлияе на паметта и мисловните способности."
След като анализират близо 1800 мозъчни аутопсии от участници, класифицирани като пиещи никога, умерено, тежко или спрели да пият, Жусто и колегите му установяват, че при тези, които са консумирали 8 или повече алкохолни напитки седмично, вероятността да развият вид съдова мозъчна лезия, известна като хиалинна артериолосклероза, е със 133% по-висока.
"Умерената, тежката и бившата тежка консумация на алкохол е свързана с хиалинна артериолосклероза и неврофибриларни заплитания", потвърждава статията. "Връзката между алкохола и когнитивните способности беше изцяло опосредствана от хиалинната артериолосклероза".
Проблемът се увеличава с консумацията: в сравнение с непиещите, рискът бившите тежки пиячи да имат тези лезии се увеличава с 89%, а умерените - тоест 7 алкохолни напитки седмично - имат 60% по-високи шансове. Тежките и бившите тежки пиячи също така са имали значително по-висок шанс да развият тау протеинови сплитания - анормално натрупване на тау протеини в невроните, известно като основен биомаркер за болестта на Алцхаймер.
Освен това "бившата тежка консумация на алкохол се свързва с намалена мозъчна маса и когнитивни способности", отбелязват авторите - въпреки че същото не важи за умерените или тежките пиячи.
И най-важното: тежките пиячи умират средно с 13 години по-рано от въздържателите.
"Тежката консумация на алкохол е сериозен проблем за здравето в световен мащаб", казва Хусто за резултатите от изследването, "и е свързана с увеличаване на здравословните проблеми и смъртността".
Сега, както при всяко подобно проучване, е толкова важно да знаем какво не ни се казва, колкото и какво ни се. От решаващо значение е, че това е кръстосано, а не надлъжно проучване, което анализира данни от един момент във времето - факт, който авторите признават, че "ограничава тълкуването на нашите резултати".
Накратко: проучването може да потвърди, че по-високата консумация на алкохол изглежда е свързана с увреждане на мозъка - но дали едното причинява другото, другото причинява едното или става нещо съвсем различно, не е нещо, което можем да заключим от статията.
Все пак това е още едно доказателство за вредното въздействие на пиенето върху главата - не само в краткосрочен план, но и през целия ни живот.
"Нашето изследване показва, че тежката консумация на алкохол е вредна за мозъка, което може да доведе до проблеми с мисленето", казва Хусто.
"Разбирането на тези ефекти е от решаващо значение за здравната информираност на обществото и за продължаване на прилагането на превантивни мерки за намаляване на тежката консумация на алкохол."