Четири идеи да намалим потреблението на енергия в домакинството – доказани с изследвания

| от |

 

Особено студеният септември ни даде бегла представа за предстоящата зима. В Англия студът се очаква да ухапе най-силно 13% от домакинствата, които вече са в горивна бедност. Със задълбочаването на енергийната криза се очаква този процент да нарасне още повече.

Ето защо европейските лидери бързат да въведат мерки за защита на домакинствата. Гаранцията за цените на енергията в Обединеното кралство ограничава единичната цена на електричеството и газа съответно на 34 пенса и 10 пенса. Въпреки че това ще облекчи някои притеснения относно нарастващите сметки за енергия, много домакинства все пак ще бъдат лишени от отопление на дома си през следващите месеци.

И така, ето четири начина, по които изследванията показват, че можем да намалим потреблението на енергия навреме за зимата – и да спестим пари.

Italian hanging laundry

Да сушим прането на въздух

Прането и сушенето на дрехите са отговорни за около 12% от потреблението на електроенергия в домакинствата в Обединеното кралство.

Ръчното пране също често се предлага като енергоспестяваща алтернатива на машинното пране.

И все пак модерните перални машини са много ефективни, като обикновено използват 0,5 киловатчаса за 9 кг пране. Това е значително по-малко от 0,82 киловатчаса, използвани средно при ръчното пране. Дори неефективните перални използват по-малко енергия от ръчното пране, тъй като е необходима много по-малко топла вода.

Вместо това чрез ограничаване на използването на сушилнята може да се постигне по-голямо намаляване на потреблението на енергия. Сушилните използват много енергия, като един цикъл разходва до 4,5 киловатчаса…

Вместо това изсушавайки прането си по естествен начин, средно едно домакинство може да спести десетки левове годишно.

Да ползваме по-малко гореща вода

По-рано тази година изправен пред критичен недостиг на газ, германският град Хановер спря топлата вода в баните на всички обществени сгради.

Докато мерките за пестене на енергия са малко вероятни, производството на топла вода и в България, и в Обединеното кралство е основен потребител на енергия. Има няколко начина, по които домакинствата могат да намалят потреблението на топла вода.

Един от тях е да се намали времето, прекарано под душа. Душ под високо налягане с продължителност 9 минути използва около 4,3 киловатчаса газ. Чрез намаляване на времето, прекарано в къпане до 6 минути, домакинствата могат да спестят около 80 стотинки от отопление на вода за всеки душ.

Ако имате бойлер, добре е да се уверите, че е добре изолиран, което също може да доведе до спиране на загуби.

Друг подход е да инсталирате душ слушалка с ниска струя. Така ще се ограничи потока на водата, като същевременно ще се запази усещането за душ с високо налягане. При по-нисък дебит душът ще консумира по-малко топла вода. За домакинства, които вземат средно два душа по 9 минути на ден, това може да спести към 200 лева на година.

Душ слушалката с ниска струя обаче ще работи добре само в райони, където водното налягане е достатъчно високо. Намаляването на потока вода на душ с вече ниско налягане би направило къпането изключително изнервящо.

Radiator-250558 1280

По-разумно отопление

Тъй като енергийната криза се задълбочава, е важно да се гарантира, че отоплението не се губи ненужно. Изследванията показват, че консумацията на енергия може да бъде намалена с до 30% чрез намаляване на отоплението, когато обитателите на жилището спят или ги няма.

Това може да стане чрез ръчно набиране на термостата или чрез пълно изключване на отоплителното тяло. За тези, които обикновено забравят да го намалят, един интелигентен термостат може да се окаже полезна инвестиция. Тези машинки могат да се управляват дистанционно през вашия мобилен телефон или автоматично чрез сензори за присъствие и позволяват намаляване на отоплението, когато домът не се обитава.

Енергията се губи и при отопление на неизползвани помещения. Термостатичните радиаторни вентили са един от начините за контролиране на температурата в различни помещения. Те регулират потока на топла вода през радиаторите и могат да бъдат програмирани да модулират температурата за всяка стая.

Термостатичните радиаторни вентили могат да осигурят значителни икономии на енергия. Едно проучване установи, че те водят до 10%–18% по-малко потребление на енергия в сравнение с домове без контрол на отоплението, стига да се използват разумно. Въпреки това е важно вратите между стаите да останат затворени, за да се предотврати загубата на енергия.

Максимална изолация

Въпреки че можем да използваме по-добре отоплението, някои домове (както в България, така и във Великобритания) са изключително енергийно неефективни.

Увеличаването на изолацията е един от начините да се намали потреблението на енергия. Вторичното остъкляване под формата на капаци на прозорците може да намали наполовина количеството топлина, загубено през един остъклен прозорец.

Но капаците или завесите на прозорците невинаги са удобна стратегия за пестене на енергия. Инсталирането на щори може да бъде скъпо и ако се монтират отвън на сградата, може да е нужно разрешение.

Но затварянето на щори или завеси през нощта и по време на студени периоди е по-евтин начин за запазване на топлината. Изследванията показват, че щорите могат да намалят количеството топлина, изгубено през прозорците с до 38%.

Промените в навиците и малките инвестиции могат значително да намалят потреблението на енергия. Ако се прилагат широко, те могат да облекчат енергийната криза в цяла една държава. Въпреки че гаранцията за цените на енергията ще осигури временно облекчение на мнозина, инвестициите в мерки за енергийна ефективност, като например изолация, трябва да бъдат приоритетни, за да се намали енергийната ни тежест в дългосрочен план.

 
 
Коментарите са изключени за Четири идеи да намалим потреблението на енергия в домакинството – доказани с изследвания

Повече информация Виж всички