Къде се намира Райската градина днес?

| от chr.bg |

Райската градина е един от емблематичните символи за християнството и юдаизма. Но дали се основава на реално място? И ако да – къде е то?

От Библията знаем, че там се пиоявяват първите хора – голите Адам и Ева, които невинно се разхождат из този райски кът, докато една коварна змия не ги вкарва (а и цялото човечество) в дълбока беда…

Що се отнася до местоположението на градината, то е описано в Битие 2:10-14 по следния начин:

10 И река изтичаше от Едем да напоява градината, откъдето се разклоняваше на четири главни реки.
11 Името на едната е Фисон; тя е, която обикаля цялата Евилатска земя, където има злато.
12 И златото на онази земя е добро; там има още ароматна смола и ониксов камък.
13 Името на втората река е Гион; тя е, която обикаля цялата Хуска земя.
14 Името на третата река е Тигър; тя е, която тече на изток от Асирия. А четвъртата река е Ефрат.

Ключовото тук е, че тя се е намирала на мястото, където се събират четири реки. Две от тези реки познаваме и днес: Тигър и Ефрат, които извират в Турция, минават през Сирия и Ирак и се вливат в Персийския залив.

Не е ясно обаче за какво са Фисон и Гион. През вековете някои богослови са предполагали, че те може да се отнасят до Ганг в Индия и Нил в Египет, но други са отбелязвали, че така се очертава огромна площ.

Йоан Калвин, богослов от XVI в., известен с ролята си в протестантската реформация, пише: „Мнозина мислят, че Фисон и Гион са Ганг и Нил; грешката на тези хора обаче се подчертава силно от разстоянието между тези реки. Не липсват хора, които прелитат дори до Дунав; сякаш наистина обиталището на един човек се простира от най-отдалечената част на Азия до края на Европа.“

Въпреки това, въз основа на споменаването на Тигър и Ефрат, можем да предположим, че Райската градина е черпила вдъхновение от района в Ирак и Иран, където тези две реки се срещат близо до Персийския залив. По-специално, на ирано-иракската граница има река, наречена Шат ал-Араб, която се образува при сливането на двете реки.

A picture of Shatt al-Arab is taken from the West Bank of Shatt al-Arab in the northern part of the city of Basra.

Шат ал-Араб

В случай, че не е видно, ние се опитваме да подходим към този въпрос от рационална гледна точка. Ясно е, че Едемската градина е обвита в символизъм и мистериозност и има много аспекти на историята, които не е възможно да бъдат разбрани от рационална позиция.

Псевдоархеолозите обичат да твърдят, че са открили Райската градина, но тези смели заявки винаги се разпадат при внимателен анализ. Подобни историите звучат чудесно в новините, но никога не са подкрепени със солидни доказателства: няма проверени артефакти, няма достоверни данни, само бесни теории и измишльотини. Често се изтъква, че Райската градина има някаква връзка с пирамидите в Гиза в Египет, но това твърдение няма никаква основа в археологията или историческите извори.

Въпреки това не е неоснователно да се предположи, че тази митологична градина се основава на действително място.

На по-научна вълна: ако трябва да вярваме, че тя символизира произхода на хората, то несъмнено трябва да погледнем към Африка.

Така наречената люлка на човечеството се намира в Южна Африка на около 50 км. северозападно от Йоханесбург. На това място се намира най-голямата концентрация на останки от човешки предци в света. Сред хилядите вкаменелости, открити тук, изследователите са намерили останките на австралопитек – ранен маймуноподобен човешки вид, датиран на около 3,4-3,7 милиона години.

Съвременният Homo sapiens се е развил едва преди 200 000 до 300 000 години. Това става отново в Африка, като съвременните хора най-вероятно са се появили за първи път някъде около днешна Етиопия.

Така че, ако търсим научна райска градина, изглежда, че Южна Африка и Етиопия са най-доброто предположение. Дали обаче на тези места някога е имало райско кътче, където някога са се срещали четири реки, все още предстои да разберем.

 
 
Коментарите са изключени за Къде се намира Райската градина днес?

Повече информация Виж всички