Шведският гигант MTG загуби $0,5 млрд. в "СТС Медиа" след подписа на Путин под Закона за медиите
от Николай Марченко![]()
Съветът на директорите на CTC Media (Излъчваният в България сериал "Кухня" е продукция на техния "Телеканал СТС") разглежда възможностите за продажба на една от най-големите частни медийни компании в Русия, за да съответства на новото законодателство в областта на аудивиозуална собственост.
В днешното прессъобщение на компанията пише, че основният акционер в лицето на шведската Modern Time Group (MTG, контролира „Нова телевизия“ в България) и руското й поделение MTG Russia разглеждат с партньорите си няколко базови сценария за адаптирането към новото руско законодателство, видя Chronicle.bg в сайта й. Става дума за новия Закон за медиите на Руската федерация (РФ), който след сложения от президента Владимир Путин подпис забранява на чужденци да контролират дялове от над 20% в руските медии.
Oт компанията поясняват, че разглеждат всички потенциални алтернативи, като сред възможните действия на компанията са „преструктурирането, създаването на франчайзингови и лицензионни поделения, реорганизирането на акционерния капитал и продажба на някои от активите“. „Ние дори започнахме сериозно да разглеждаме и варианта с потенциалната продажна на всички или по-съществената част от бизнесите ни, а също така на част от акциите на компанията“, пише в прессъобщението на СТС Media.
Темата коментира и шефът на MTG Йорген Мадсен Линдеман, цитиран от пресслужбата на шведския медиен гигант. „Преди известно време, Съветът на директорите (СД) инициира процеса за изработване на оптимално решение, което би позволило да съответстваме на приетите в края на миналата година от Руската федерация поправки към Закона за медиите“, обяснява топмениджърът.
Според Линдеман за целта са наети международни консултанти и от 5 март са назначени нови членове на СД. „В момента този процес се намира в активната си фаза. Даденият момент е най-подходящ за назначаването в СД на „СТС Медиа“ на нови членове на борда, които са специалисти в областта на преструктурирания и операции на пазара на ценни книжа".
Идеята била Наталия Цуканова и Кай Градевик "да продължат работа по намиране на оптималното решение за преструктуриране в съответствие със строгото законодателство на РФ". „...решение, което би отговаряло по най-добрия начин на интересите на всички акционери на „СТС Медиа“...", допълни Линдеман.
За сравнение, ударени ще бъдат водещите медийни холдинги в света, които имат собственост на руския медиен и издателски пазар. По този начин редица компании могат да загубят бизнеса си в Русия – например вестник „Ведомости“ ще трябва да бъде преструктуриран като собственост на британския The Financial Times (FT) и американския The Wall Streel Journal (WSJ) на Рупърт Мърдок и неговата News Corp. Russia. Същото чака и изданията на финландската Sanoma като National Geographic и др., както и германската Axel Springer Russia, която издава списанията Forbes Россия, Men's Health, OK! и др. вестник "Новая газета" (чийто специален кореспондент по Чечения и Северен Кавказ беше убитата в рождения ден на Путин Анна Политковская) на милиардера Александър Лебедев (собственик на британския в. The Independent) и първия президент на Съветски съюз Михаил Горбачов, издаван от тях съвместно с германски вестник, също ще трябва да се преструктурира.
В тази връзка авторитетният руски всекидневник „Коммерсантъ“ припомня, че през октомври 2014 г. „СТС Медиа“ поиска от ресорната Комисия по медиите към Държавната дума на РФ да разгледа вариантите за изключения за медийни компании, които са публични (CTC Media е листвана на нюйоркската борса NASDAQ).
От публикацията в "Коммерсантъ" става ясно, че според данни на "СТС Медиа" и MTG Russia след подписването от президента на РФ Владимир Путин на поправките към Закона, акциите им са се сринали - общите загуби за капитализацията са от порядъка на 524 млн. долара.
Така, приетите от Държавната дума промени към Закона за медиите (Закону «О СМИ») предполагат, че от 2016 г. дяловете на чуждестранни компании в руските телевизии и издателски къщи няма да могат да надвишават 20%.
Законът е строг не за всичко - едва от 2017 г. едва ще важат поправките и за руските компании, контролирани предимно от близките до Путин олигарси и монополисти като милиардерите Юрий Ковалчук и Роман Абрамович - техният бизнес е пропагандната машина на Кремъл – Канал 1 на Русия (Первый канал, ОРТ).
"Газпром медиа" на същия енергиен монополист пък контролира телевизиите от групата на НТВ и ТНТ, известни с новинарската и развлекателната си продукция. Те ще трябва да „въведат ред в акционерната структура" на медиите си, контролирани през офшорни зони, едва след гратисния период от 1,5 год.