Пет изненади на световното, от Коста Рика до Холандия

Louis van Gaal, right, and his Holland side have shown they can switch to suit their circumstances

Louis van Gaal, right, and his Holland side have shown they can switch to suit their circumstances

Коста Рика

Коста Рика е откритието на световното и трудно можем да се сетим за друг отбор, продължил до елиминационната фаза толкова изненадващо. Много хора очакваха Коста Рика да е достоен съперник в група D, но никой не очакваше това, което се случи.

В началото Уругвай поведоха, но благодарение на Кристиан Гамбоа успяха да обърнат мача, който в крайна сметка завърши 3-1 за Коста Рика.

COsta Rica

Вместо да играят по-дефанзивно и да не търсят голове срещу Италия, Коста Рика не се уплашиха от Марио Балотели и в крайна сметка успяха да ги победят.

В мача с Англия не се нуждаеха от повече от точка за да са на върха на групата. Те дори допуснаха само един гол за всички мачове досега и Хорхе Луис Пинто се доказа като отличен тактик.

Колумбия

1

По време на квалификациите отборyt на Колумбия играеше 4-4-2, но липсата на Рафаел Фалкао насърчи Хосе Пекерман да играе с един нападател по-малко. Без Фалкао безкористният единак Теофило Гутиерес понякога бележи, но понякога не. Схемата 4-2-3-1 обаче показва добрата игра на халфовете Джеймс Родригес и Хуан Гилермо Куадрадо, двама звездни играча на турнира.

Специално Родригес е великолепен. Това пролича особено в победите срещу Гърция и Кот Д’Ивоар. Но голямата изненада, или не чак толкова голяма се случи снощи. Колумбия победи Уругвай с 2:0 и се класира на 1/4-финалите в Бразилия, където ще срещне именно отбора на домакините. По-рано през деня "селесао" се измъчи срещу Чили и едва продължи напред след дузпи. И двата гола за колумбийците срещу Уругвай отбеляза Хамес Родригес, който оглави еднолично голмайсторската класация на Мондиал 2014 с пет попадения.

Холандия

holland

Може би не трябва да сме толкова изненадани от Холандия. Тактиката на отбора се върти около 2 идеи - въртенето между 4 и 3 в защита за да има свободен човек в отбрана и тежък натиск в средата на терена - класически идеи на Ван Гаал.

Екзекуцията на тези идеи обаче на моменти куца. Срещу Чили Ван Гаал в крайна сметка залага на Дирк Каут като ляв бек. В мача с Австралия пък увеличава защитниците.

Пресата им обаче сработва перфектно. В унижителното 5-1 срещу Испания отборът на Холандия рискува много тактически, но печели.

Победата над Чили можем да отдадем на Найджел де Йонг, Снайдер и Уиналдум, които стоят плътно до съперниците си, където и да се намират те на терена.

Гърция

Първите два мача Гърция играха както винаги и не отбеляза гол. Колумбия лесно ги победи, а след това направиха равенство с Япония. В последния им мач, срещу Кот Д’Ивоар обаче гърците се промениха - натискаха много и принуждаваха халфовете на противниците им да правят безсмислени пасове. Гърците също така опитаха няколко доста амбициозни удари от далеч и удариха две греди. Дано продължат да играят по този начин срещу Коста Рика.

2024866_w2

Алжир

Отборът на Алжир се оказа най-подцененият на това световно. Букмейкърите поставиха единствено Иран под тях за отбора, за който е най-малко вероятно да спечели.

article-2516825-1986121500000578-452_634x424

Алжир подмами всички след като падна от Белгия с 2-1. Изненадващо обаче отбелязаха много рано, инструктирани от треньора си да се пазят и да чакат на контраатака. Единствено план Б на Белгия, включващ Фелайни и Ориги ги спаси от равенство.

Истинската игра на Алжир се разкри в следващите мачове - силен натиск, много пасове и игра на високи обороти. Най-ясно се видя в победата им с 4-2 срещу Корея. Равенствтото с Русия пък им осигури продължаването към елиминационната фаза на турнира.

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни

  • Живот
  • Пет изненади на световното, от Коста Рика до Холандия