Полското радио има изключително силна позиция в своята страна. Ние сме най-голямата и най-слушаната радиостанция в Полша. Държим една четвърт от полския радиопазар. Това каза в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Анджей Шижиниевски – генерален директор на Полското обществено радио и член на Изпълнителния съвет на Европейския съюз за радио и телевизия.
За тези 25 години се появяват нови и нови проблеми, които се отразяват на нашата ежедневна дейност. Естествено най-главният проблем, с който се сблъскваме, е финансовият. Преди 25 години в Полша съществуваше ефективно работеща абонаментна система, която позволяваше абсолютно пълно финансиране на публичното обществено радио и телевизия. Днес тази система не работи. На нас са ни необходими нови юридически правни нормативи и регулация. Това е свързано и с промяна на самата идея за радиото. Днес вече не е необходимо да имате радиоапарат, за да слушате радио. Очакваме генерални изменения в юридическата рамка. Вече се обмисля това как да бъде въведено заплащане за аудио-визуалните услуги. Една такава такса ще засегне всички домакинства в Полша. Тези пари ще са достатъчни, за да бъде осигурена издръжката на публичното радио и телевизия. Вторият много важен въпрос е преходът от аналогово към цифрово излъчване. Засега цифровото излъчване обхваща 20% от територията на страната, което е около 35% от населението.
Шижиниевски подчерта, че и коефициентът на доверие, и рейтингът са важни за обществената медия. Полското радио е общественият институт с най-голямо доверие – повече от 80% от хората смятат, че радиото е най-достоверната организация, посочи той и добави:
За това властта да не може да ни упражнява непосредствен натиск, е необходима независима система за финансиране на публичните средства за масова информация. Тази независимост става възможна, благодарение на тази абонаментна такса. Единствено тази система е в състояние да осигури пълната финансова независимост на Полското радио.
Радио Румъния покрива почти 40% от пазара, каза от своя страна Овидиу Микулеску – генерален директор на Румънското обществено радио.
Работим с 15 канала – 14 в Румъния и 1 в Молдова. Имаме 3 национални канала – новинарски, културен и селски. От няколко години сме най-важното действащо лице на културния пазар. Имаме 4 оркестъра и 2 хора. Винаги са пълни концертните зали, когато има представления. От финансова гледна точка може би в момента сме изключение. 2014-а година сме приключили с нетна печалба от повече от 3 млн. евро. Финансираме се от абонаментни вноски, които не са задължителни, освен държавния бюджет. Радиото в по-голяма степен от телевизията означава доверие. Всички обществени радиостанции в Европа имат този сериозен аргумент – достоверността, което всъщност ги поставя с крачка напред пред останалите медии. Може би това е причината, както и вие виждате след 80 години, нашите радиостанции да имат огромна аудитория слушатели. Радиото във всички времена е поддържало сериозна позиция, винаги е било посветено на своите слушатели и въпреки че слушателите не могат да видят лицата на хората от радиото, гласовете им, професионалният начин в обясняване на явленията ви убеждават, че си струва да продължава човек да слуша това радио.
Рейтингът и доверието са свързани неразривно. Друг важен показател е ефикасният начин, по който вие харчите обществените пари, каза Микулеску. По думите му една обществена институция трябва да генерира култура, образование и то не само в ефир.
Политиците винаги ще искат да определят правилата във всеки сектор. Много от тях знаят как да го правят. Подобряват непрекъснато методите си. Когато не успеят, те обвиняват всички останали в манипулиране. А манипулацията е един от техните инструменти. Обществените медии трябва да се пазят и противопоставят на такива опити, да налагат мнението си, да защитават статута си и доверието. /…/ Това е най-важната борба – да запазим нашата независимост. Сигурен съм, че точно доверието, нашите слушатели ни дават инструмента, с което да се борим с политиците – това е нашето предимство.
Цялото интервю с Анджей Шижиниевски и Овидиу Микулеску чуйте тук./ БНР
.