Да се срещнем пак в "Мъртвия град"

DCIM100GOPRO

" - Не го отваряйте, Алекс. Ами ако в него има отрова? Отваряте, а тя се изпарява, пропълзява в носа и ушите Ви и мъчително умирате. В конвулсии.
- Не я слушай. Тя е превъзбудена и дрънка глупости. Вътре е твоята мечта. Искам да ти я подаря.
- Ако сте мечтали да умрете по този начин, отворете го ...."

Пак ще се срещнем, след 10 години ... в "Мъртвия град" - пиеса, писана само за три дни от родената в Санкт Петербург Юлия Савиковская. Първият й превод на български ще види бял свят в постановката, с участието на Ирмена Чичикова, Христо Терзиев и Марина Александрова.

В един стар апартамент, след декада раздяла, трима приятели - Агнес (Марина Александрова-Мандарина), Алиса (Ирмена Чичикова) и Алекс (Христо Терзиев) се събират отново. Срещата е инициирана от Агнес, която иска да подари мечта в плик на приятелите си, за да ги върне към живота.

Като в капсула на безвремието, една отдавна забравена история ще оживее или потъне завинаги в битката на мечтите със слабостите на всеки един от тримата другари. Те ще трябва да избират между преходното - материалното и вечното - пътят назад към духовния покой и себеопознаването.

Те ще избират между дълговете и дълга, между дома и пътя, между собственото си Аз и чуждото желание. И накрая всичко ще завърши с престъпление - някой убива рутината, някой убива някой.

Постановката "Мъртвият град" е преведена специално на български език и ще бъде представена в София, в салона на "Славянска беседа" на 27-ми февруари.

Ето какво разкриват зад кулисите актьорите за своите герои и пиесата:

Агнес - Марина Александрова

DCIM100GOPRO

- Мечтите имат ли цена?

- Мечтите са отплатата на живота към нас. Ако нямахме мечти, нямаше да имаме необходимост да преодоляваме, откриваме и осъзнаваме какво правим в този свят, на тази планета. Някои хора никога не разбират какво правят тук, защото според мен нямат мечти. И тук идва въпросът сбъднатите, реализирани мечти струват ли ни висока цена? По-скоро да - с игурно всеки плаща си плаща. Въпросът е колко искрен си в мечтите си, доколко са всъщност твои или са инспирирани от нечие чуждо присъствие.

- Капсула ли е приятелството?

- Да, капсула с най- полезното лекарство вътре. Но има и ментета!

- Защо градът умира?

- Защото когато нещо спира да диша, то умира. А когато умре - дава път за нов живот. На това се надяваме.

- Какво убива мечтите?

- Присадените чужди идеи. Мечта се убива, когато изгубиш себе си, притиснат от външни обстоятелства. Когато мислите ти станат управлявани. В съвремието мислите ни са управлявани от новия световен Бог - парите... "Потопих се в мъртвото спокойствие на града с един въпрос - "откога мечтите се превърнаха в двустаен апартамент" .

Алиса - Ирмена Чичикова

DCIM100GOPRO

- Отровена ли е Алиса и от какво?

- Алиса е отровена от живота, който води, и се бори с вътрешното си желание да бъде друг човек, да бъде образована, чиста, а вместо това живее низко.

- Материалното или духовното надделява?

-Бих желала да е духовното.

- В приятелството има ли отрова?

- В приятелството не може да има отрова, там може да има само утеха и истина.

- Какво умира и какво се ражда в "Мъртвия град"?

- В мъртвия град всичко е мъртво. Възражда се любовта, но дори и тя не може да спаси покварените души.

Алекс - Христо Терзиев

DCIM100GOPRO

- Кой е потънал в "Мъртвият град"?

- Мъртвият град? Какво е това? Винаги сте обичали да се докосвате до отвлечени от живота материи?

- За какво мечтае Алекс и какво получава в действителност?

- Искам АПАРТАМЕНТ! Всичко друго си имам! Ако имам апартамент ще мина на друго ниво! Ще имам собствено жилище и свои лични средства. Няма да се налага да моля хазяйката да не повишава наема! Искам апартамент! А в действителност получавам чаша отрова в шампанското...

- Какво харесваш в образа му?

- Хаха, не го харесвам! Алекс е страхлив, себичен и ограничен. Дави се от мисълта за собственото си величие.

- Коя е любимата реплика на героя ти?

- "Не можеш хем да изядеш филията, хем тя да е цяла".

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни

  • Живот
  • Да се срещнем пак в "Мъртвия град"