3D принтер печата сърце

сърце
Снимка: Getty images

Учени от САЩ напечатиха на обикновен 3D принтер изкуствени аналози на коронарни и бедрени съдове, сърце и други биологични структури. За целта те са разработили нов метод на печат -“гел в гел“.

Традиционно 3D печатът позволява да се създават обекти от пластмаса или метал. Но за създаването на биологични структури, такива като сърцето или съдовете са необходими меки биосъвместими материали. Основният проблем за създаването на нетвърди предмети е в самия принцип на 3D печатa – при нанасяне на следващия слой за основа е необходимо да се ползва стария. Но идеално подходящите за медицинско използване колаген, фибрин и др. желеобразни материали при печат просто потъват в себе си заради собствената си тежест.

Изследователите са открили начин да решат този проблем, използвайки в качеството на матрица за печата друг гел на основата на желатинови микрочастици. За постигане на по-добри резултати, учените са подложили обикновеното желатиново желе на обработка в блендер и центрофуга, получавайки гел с определен размер на частиците. За модел са използвани подробни 3D изображения на съдовете или сърцето, получени чрез метода за магнитно-резонансната томография. Печатът е реализиран при температура от 4 до 22 градуса за да не се разтопи гелът-основа.

Може да видите как се случва процесът във видеото:

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни