Лабиринти, театър, в който публиката участва, приключение за сетивата…звучи като нещо, което трябва да се посети. За да разберем повече какво е „театър на сетивата“ и кои са хората, които го правят, им задаваме няколко въпроса, които публикуваме в деня на техния спектакъл: 04 декември.
Какво значи театър на сетивата?
Това е необичаен, интерактивен пърформанс, при който публиката преминава индивидуално през специално създаден път-лабиринт и лично се среща и взаимодейства с артистите. На практика публика няма в класическия смисъл на думата, тъй като никой не наблюдава от разстояние нещо, а се превръща в активен участник и сътворец на случващото се. Театърът на сетивата е многомерно преживяване, което провокира и въвлича всички сетива, а често и изолира зрението, за да се усилят и обострят останалите сетива – слух, обоняние, осезание и вкус.
Какво ви събра?
Преди 11 години ни събра Юън Бриок – уелски режисьор и изследовател, който донесе за първи път в България чудото на „Лабиринта”. Той, както и ние, наричаме този вид изкуство „театър на сетивния лабиринт”. А толкова години по-късно ни събира любовта и благодарността, че се занимаваме с нещо толкова интересно и постоянно развиващо се, както и необходимостта от съкровен контакт и срещи с хората. Заниманието с театъра на сетивата е доста пристрастяващо. Веднъж попаднал във „вортикса” на лабиринта, трудно се излиза от него.
Завършили ли сте актьорско майсторство?
Ние сме интердисциплинарен екип от артисти. Сред нас има актьори, музиканти, танцьори, визуални артисти, антрополози, психолози и чувствителни хора с най-различни професии и образование. Не е изобщо задължително да си завършил актьорско майсторство, за да се занимаваш с театър на сетивата. Това, което трябва да притежаваш са чувствителност, силно присъствие, дисциплина, искрено желание за себеизследване и още други фокуси.
Колко често имате спектакли?
Спектакли от вида „театър на сетивния лабиринт” правим веднъж или два пъти най-много в годината. През останалото време развиваме други формати като сетивни концерти, сетивни градски пътувания, правим и една лятната резиденция с лабиринт сред природата – Островът на Тишинавтите на Беглика фест.
Защо решихте да се ориентирате към този вид нетрадиционен театър?
Защото е синкретично изкуство, в което могат да се включат много други изкуства, творчески и духовни търсения, както и методи за себеизследване.
Какво ще рече „сетивно градско пътуване“?
Сетивните градски пътувания са необикновени приключения в градска среда, които дават напълно нова гледна точка към града и неговите измерения. Това са „тишинавтски” пътувания, по време на които хората се отказват от думите и не говорят в продължение на 4 часа, като през половината време са със затворени очи и някой ги води из различни пространства. Този формат дава възможност да забавим темпото и да станем по-съзнателни за красотата и богатството на света около нас, който често пропускаме улисани в собствените си мисли или разговори с друг.
Правите и изненади по събития? Как ви приемат хората?
Когато хора, които нямат представа какво ще им се случи, попаднат изненадващо на наша инсталация или събитие, се чувстват като в приказка или филм, в който те са главните герои. Какво се случва с всеки и как го възприема е много индивидулано, но това, което правим генерално развива доверието и възвръща свежестта и виталността, познати ни от детството.
Най-големият подарък, който театърът на сетивата ви дава…. е съкровената среща с друго човешко същество отвъд маските на социалните роли, които добре играем.
Още може да научите на сайта на театъра на Сетивата.
А повече за спектакъла довечера и откъде да вземете билети, вижте тук.