Какво е "златото на дявола" и защо е толкова опасно

The_blue_fire_of_Kawah_Ijen_1
Снимка: Thomas Fuhrmann, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

В източната част на остров Ява, Индонезия, се намира вулканът Кава Иджен, който през последните години се превърна в гореща туристическа точка. Причината е, че през нощта по тъмните му склонове се появяват неземни сини светлини. Те се дължат на големите количества серни отлагания на повърхността на вулкана - когато високите температури от вътрешността му нагреят тези серни отлагания, те се разпалват в сини пламъци.

Но колкото и впечатляващи и загадъчни да са тези прояви, те крият един по-тъмен аспект на този вулкан, свързан с хората, които добиват ресурсите му. Те работят в опасни и рискови условия, за да се доберат до сярата - или това, което наричат "дяволско злато".

The cauldron of Ijen Mountain, Indonesiaс

Сярата е важен природен ресурс и хората са били очаровани от нея в продължение на векове. Днес тя се използва в редица продукти и индустрии по целия свят - в захарта, запалките и батериите, а различните съединения на сярата са неразделна част и от химикалите за производство на торове и лекарства. Тя е също така основна съставка на каучуковите изделия, фойерверките, барута и т.н. И това също е голям бизнес. В сравнение с други работни места на острова, добивът на сяра е доста добре платен, което го прави привлекателна заетост за работниците.

Това обаче е и много опасна работа; не само че е физически тежка, често изискваща изнурителни усилия, но е и изключително токсична за миньорите.

Сярният газ се извлича от вътрешността на вулкана чрез метални тръби. След като излезе на повърхността, той се сгъстява в течност и при охлаждането се втвърдява в жълти плочи, които след това се разбиват на части и се поставят в плетени кошове. След това тези кошове се поставят от двете страни на дървен прът и се пренасят на повърхността по стената на кратера върху раменете на миньора.

Kawah Ijen sulfur miner - Indonesia

Всеки, който е работил тежък труд, знае, че пренасянето на подобни товари отново и отново може да има сериозни последици за здравето; а в този случай миньорите често пренасят товари, които са по-тежки дори от самите тях (около 70-90 килограма). По този начин изтощителното и несигурно пътуване обратно нагоре е свързано с болезнени последствия, които дават на повечето работници средна продължителност на живота, рядко надвишаваща 50 години, както и водят до травми на гръбначния стълб и обезобразени гърбове.

Към предизвикателствата при пренасянето на жълтата суровина се прибавя и фактът, че въздухът в подножието на кратера е изпълнен и с токсични изпарения от серен диоксид. В повечето случаи миньорите работят без подходяща защита, така че вдишват този газ, който изгаря белите им дробове и кара очите им постоянно да сълзят. В достатъчно високи концентрации серният диоксид може да доведе до дихателни проблеми и дори до остър белодробен оток.

Миньорските общности на остров Ява са сред последните на планетата. В повечето случаи сярата се извлича от петрол, природен газ и други изкопаеми ресурси (където се получава под формата на сероводород). Стойността на индустрията за производство на сяра се оценява на около 13 милиарда щатски долара и се очаква да нарасне през следващите години.

Добиваната сяра не е толкова чиста, колкото тази, рафинирана чрез горепосочените процеси, поради което и цената ѝ не е толкова висока. Но въпреки тези проблеми индустрията на остров Ява остава важна... но коварна възможност за тези, които не могат да намерят работа другаде.

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни