Музикални хроники: Мистериозната смърт на един от култовите герои в пънк музиката

Музикални хроники: Мистериозната смърт на един от култовите герои в пънк музиката
Снимка: Getty Images

Историята на Джони Тъндърс е сред големите трагедии в златните години на пънк рока.

Един необичайно талантлив и чувствителен музикант се оказва погубен от наркотиците - също като толкова много други негови музикални съратници. А смъртта му настъпва при мистериозни обстоятелства, които едва ли някога ще бъдат напълно изяснени.

Китаристът и певец с истинско име Джон Гензале добива култов статут със солови албуми като So Alone (1978) и Hurt Me (1984), но още преди самостоятелната си кариера е част от емблематичните New York Dolls. По-късно сформира и друга знакова пънк формация - The Heartbreakers. Демоните му обаче го преследват през цялото време.

"Ще опитам да се излекувам", казва веднъж Тъндърс. "На хероин съм от осем години, но искам различен начин на живот. Заради наркотиците се разделих с жена си и те съсипаха още много неща за мен".

New York Dolls е сред най-значимите прото пънк формации в Щатите в началото на 70-те и Джони Тъндърс е един от основателите. За съжаление, сравнително краткото му време в бандата му носи дълбоки травми и печални навици. През ноември 1972 г. барабанистът на Dolls Били Мурсия се удавя при нелеп инцидент по време на разюздан купон.

Неговата внезапна смърт разтърсва цялата група и особено най-близкия му приятел Тъндърс. Новият барабанист Джери Нолан взима Джони под крилото си и се превръща в нещо като бащина фигура за него. Джони има нужда от такава фигура заради отсъствалия в детството му баща - но се подвежда твърде много по човека, на когото е повярвал.

Именно Нолан го пристрастява към хероина, а наркотиците карат принципно тихия и мек Тъндърс да възприема нахално и предизвикателно поведение.

През 1975 г. Тъндърс и Нолан напускат New York Dolls и основават The Heartbreakers.

Групата съществува кратко, а междувременно Джони заформя семейство със съпругата си Джули Джордан, двете им деца и нейното дете от предишен брак.

Единственият албум на The Heartbreakers се нарича L.A.M.F., но хаосът при създаването му е толкова голям, че води до разпадането на състава. Джери Нолан напуска, а Тъндърс възприема този ход като тежко предателство от страна на близкия си приятел. Джули също напуска китариста и взима децата със себе си - а до края на живота си Джони така и не ги вижда отново.

В началото на 80-те музикантът стига до най-ниската си точка и в абсолютно отчаян период от живота си обикаля нюйоркските улици като бездомник, готов на всичко за поредната доза наркотици. Дори в това му състояние се намира кой да го спаси. Той открива не само нова бащина фигура в лицето на енигматичния германски предприемач Кристофър Гиерке, но и нова жена.

20-годишната шведска фризьорка Сузане Бломквист вижда Тъндърс за първи път на концерт в Стокхолм и любовта между двамата успява да му послужи за мотивация да се измъкне от дупката, в която е изпаднал.

Джони Тъндърс започва да се отдалечава от хероина, възвръща формата си и соловата му кариера потръгва. Освободен от влиянието на тежките наркотици, той се изявява на концертите с възобновена енергия, макар че парадоксално понякога разочарова публиката - която очаква да види предишния пропаднал наркоман и неговото печално зрелище на сцената, вместо един ярък музикант в топ кондиция.

Стига се дотам понякога Джон да се преструва на надрусан на сцената с цел да поддържа установения образ на наркомана Джони Тъндърс. Същевременно, промяната в него му дава надежди, че може да бъде пълноценен съпруг на Сузане и добър баща на новородения им син Джейми.

Тъндърс обаче става все по-дистанциран от близките си и причината се изяснява по-късно. Малко след раждането на Джейми, музикантът е диагностициран с левкемия, макар че предпочита да запази диагнозата в тайна.

На 23 април 1991 г. китаристът е намерен мъртъв в хотел в Ню Орлиънс и така си отива на 38-годишна възраст. Отслабеното от болестта му тяло получава някакъв пристъп, но не е сигурно дали смъртта е причинена от наркотици, макар че официалното обяснение е такова.

Много от феновете и колегите му музиканти остават подозрителни относно причините и обвиняват хората, с които последно е бил в хотела - и които или са го убили, или просто са го оставили да умре, преди да повикат полицията.

"Джони се беше забъркал с едни негодници", пише в автобиографията си Ди Ди Рамон от легендарните The Ramones. "Те са го убили заради доставките му на метадон. Дали са му LSD и са го очистили".

Независимо дали тази теория е вярна или не, случаят слага твърде ранен и трагичен край на живота на този обичан от мнозина талант.

Американецът от италиански произход остава икона за пънк сцената - и продължава да бъде активен творец, отдаден на музиката, до последните часове от живота си.

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни

  • Музика
  • Музикални хроники: Мистериозната смърт на един от култовите герои в пънк музиката