Няма значение дали става дума за работа или удоволствие, образование или разходка, правото на свободно движение е в основата на европейското обединение.
Пристигането на един милион души през последната година обаче, много от тях – бежанци, с всичките произтичащи от това политически и практически предизвикателства, създава напрежение в Европа. Това води и до предположението, че зоната без граници е на път да изчезне.
Повечето от новопристигналите идват през Гърция, на ръба на Шенген. Европейската комисия заяви, че Гърция не се справя със задължението си да опазва външната граница на Европа, а европейските лидери предупредиха, че имат само седмици, за да „спасят” Шенген.
В отговор на бежанската криза няколко държави вече въведоха различни степени на граничен контрол. Най-сериозните промени са между Швеция и Дания, където пътниците трябва да представят документи за самоличност.
На другите места, като границата между Германия и Дания, Австрия и Германия, Словения и Австрия, хората все още се движат свободно, въпреки че полицията прави проверки за мигранти и трафиканти, като спира и пътници на случаен принцип.
В Шенген обаче има 26 държави, в по-голямата част от които не са настъпили особено много промени. Проверки се въвеждат само в държавите по пътя на бежанците на север в Европа.
Извън това броят на бежанците непрекъснато се увеличава от началото на януари досега над 45 000 бежанци и мигранти са преминали с лодки от Турция до Гърция. Перспективата за още повече мигранти през лятото е онова, което плаши държавите, към които са се запътили – Австрия, Германия и Швеция.
Най-вероятно Гърция ще получи срок до средата на май да овладее притока на мигранти към островите си. Гръцкото правителство обяви, че ще бъде незаконно да връща лодки, пълни с бежанци. Без помощта на Турция не може да се направи много.
Времето е от решаващо значение. В средата на май летният прилив на имигранти приближава своя пик. Точно тогава изтича и срокът за временния граничен контрол, наложен от страни като Германия.
За да бъде удължен, ще е необходимо разрешение от Европейската комисия. Възможно е граничният контрол да продължи, но само за местата, на които е идентифицирана заплаха. Вероятно това ще са същите граници, освен ако мигрантите не променят маршрута си.
По-богатите европейски държави приемат за свое задължение да предоставят убежище на нуждаещите се. Но тези, които са приели най-много бежанци, не искат да видят същия брой хора и тази година. Това не им оставя друг избор, освен по-грубо посрещане на мигрантите и по-сериозен граничен контрол.
Така, докато европейските граждани все още пътуват относително свободно, онези, които бягат от войната, пътят към Европа ще стане по-труден.